Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk (urodzona 13 grudnia 1980 w Sławnie) to polska aktorka, piosenkarka oraz osobowość medialna.

Swój debiut artystyczny miała w wieku 14 lat w teatrze Studio Buffo. Zyskała rozgłos w 1997 roku, grając tytułową rolę w filmie Macieja Ślesickiego „Sara” oraz występując jako Agnieszka w sitcomie „13 posterunek” (1997–2000). W następnych latach wystąpiła w filmie E=mc² (2002) oraz w popularnych serialach, takich jak „Plebania” (2001–2012) i „Pierwsza miłość” (2009–2012). W swoim dorobku ma także występy w produkcjach Teatru Telewizji.

Uczestniczyła w wielu programach rozrywkowych. W 2007 roku zdobyła pierwsze miejsce w pierwszej edycji programu „Jak oni śpiewają”, co otworzyło jej drogę do kariery muzycznej. Wydawała maxi-singel „Jak oni śpiewają” (2007), autorski album „Nie dla oka…” (2007) oraz album z kolędami „Najpiękniejsze polskie kolędy” (2011). Jej debiutancki singel, „Zawsze byłam”, znalazł się na ogólnopolskich listach przebojów.

Otrzymała liczne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Stożary”, Festiwalu Piosenki Rosyjskiej oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Ze względu na sprzedaż nagrań muzycznych zdobyła złotą i platynową płytę.

Życiorys

Wczesne lata

Agnieszka Włodarczyk przyszła na świat 13 grudnia 1980 roku w Sławnie. Kiedy miała dwa lata, jej rodzice się rozwiedli. W pierwszym etapie życia mieszkała w Darłowie, a następnie przeprowadziła się do Poznania z matką, Anną Stasiukiewicz. W dzieciństwie spędzała czas w Cieszynie, gdzie mieszkał jej ojciec, marynarz. Z drugiego małżeństwa matki ma młodszego brata Roberta, który jest od niej o 10 lat młodszy. Od szóstego do osiemnastego roku życia mieszkała z matką, ojczymem oraz bratem w Łomiankach pod Warszawą.

1995–2000: Studio Buffo, Sara i 13 posterunek

W wieku 14 lat została zaproszona do teatru Studio Buffo przez Janusza Józefowicza. Aby spełnić wymagania wiekowe, podczas przesłuchania zataiła swój prawdziwy wiek, twierdząc, że jest o rok starsza. Debiutowała na scenie 26 marca 1996 roku w spektaklu „Tyle miłości”, a później grała również w musicalu „Metro”. W 1996 roku wystąpiła w teledysku K.A.S.Y do utworu „Reklama”. Początkowo planowała karierę muzyczną, jednak po przebytej operacji usunięcia guzków tarczycy musiała zrezygnować z śpiewania. Miała podpisany kontrakt z wytwórnią Tic-Tac.

W 1997 roku zagrała tytułową rolę w filmie „Sara”. Została wybrana spośród 250 kandydatek. Film odniósł sukces finansowy, jednak wzbudził kontrowersje w Polsce, głównie ze względu na nagie sceny z udziałem Włodarczyk, która miała wówczas 16 lat. Wiesław Kot w tygodniku „Wprost” napisał, że „tytułowa Sara, grana przez Agnieszkę Włodarczyk, wzbudza raczej zażenowanie niż podniecenie”. Mimo krytyki jej występ został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Stożary” w Kijowie, gdzie zdobyła nagrodę za Najlepszy debiut.

W latach 1997–2000 występowała jako Agnieszka w sitcomach „13 posterunek” (1997–1998) i „13 posterunek 2” (2000). W 1998 roku zagrała w Teatrze Telewizji w spektaklu „Cesarska miłość” jako szwagierka Naryszkina. Zdobyła dwie nagrody w plebiscycie „Otto” organizowanym przez czasopismo „Bravo” w kategoriach: Aktorka 1998 i Gwiazda TV 1999.

2000–2006: Plebania i kolejne role filmowe

Nowe tysiąclecie rozpoczęła od epizodów w „Świecie według Kiepskich” oraz w filmie „Pierwszy milion”. Zagrała również Mariolę w spektaklu Teatru Telewizji „Nas troje” w reżyserii Marka Koterskiego. W 2001 roku dołączyła do obsady serialu „Plebania”, w którym grała rolę Weroniki „Wiki” Potocznej aż do jego zakończenia w 2012 roku. Przyznała, że w tym serialu nauczyła się aktorstwa, ponieważ zaczęto jej pisać różnorodne sceny, co pozwoliło jej zrozumieć, że potrafi zagrać wszystko. W 2001 roku wystąpiła również w filmie „Poranek kojota” oraz w serialu „Zostać miss” jako Tekla Kaczmarek, uczestniczka konkursu piękności.

W 2002 roku zagrała Stellę, jedną z głównych ról w filmie Olafa Lubaszenki „E=mc²”, jednak tygodnik „Wprost” umieścił ją w swoim rankingu najgorszych polskich aktorek filmowych. Film był jednym z najchętniej oglądanych polskich produkcji w 2002 roku. W tym samym roku wystąpiła w filmie „Rób swoje, ryzyko jest twoje”. W 2003 roku współprowadziła program rozrywkowy Polsatu „Wiesio Szoł”, a także zagrała w kontynuacji serialu „Zostać miss”. W 2004 roku wcieliła się w rolę Joli w filmie „Nigdy w życiu!”, który jest ekranizacją powieści Katarzyny Grocholi. W tym samym roku zagrała w polsatowskim serialu „Dziki”. W 2005 roku wystąpiła w jego kontynuacji oraz dołączyła do obsady trzeciego sezonu serialu „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście”.

W 2005 roku wzięła udział w pierwszej edycji programu „Taniec z gwiazdami” emitowanego przez TVN, gdzie tańczyła w parze z Michałem Skawińskim. W tym roku znalazła się w rankingu najpopularniejszych polskich aktorek w internecie, sporządzonym przez portal Wirtualna Polska oraz serwis Netsprint. W 2006 roku zagrała Karolinę w filmie „Job, czyli ostatnia szara komórka”, do którego nagrała piosenkę „Słońce rośnie w nas” na potrzeby ścieżki dźwiękowej.

2007: Jak oni śpiewają i debiut muzyczny

W 2007 roku uczestniczyła w pierwszej edycji programu muzycznego „Jak oni śpiewają” w telewizji Polsat. Jej wykonania polskich przebojów, takich jak „Odkryjemy miłość nieznaną” oraz „Co mi Panie dasz”, zyskały uznanie zarówno jurorów, jak i publiczności. W jednym z odcinków zaśpiewała duet z Marylą Rodowicz. W finale programu zdobyła pierwsze miejsce, uzyskując 65% głosów. W nagrodę podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią My Music. Jej debiutancki maxi-singel, zawierający dwa covery, uzyskał status platynowej płyty. Za udział w programie była nominowana do Róż Gali w kategorii Piękne debiuty oraz do Wiktorów w kategorii Największe odkrycie telewizyjne. Magazyn „Glamour” nominował ją w plebiscycie „Kobieta Roku” w kategorii Wejście w stylu Glamour, a dwutygodnik „Viva!” przyznał jej nominację w plebiscycie „Najpiękniejsi”.

30 listopada 2007 roku wydała swój pierwszy album studyjny zatytułowany „Nie dla oka…”, który po premierze otrzymał mieszane recenzje. Jeden z krytyków stwierdził, że „Włodarczyk jest dobrą wokalistką”, lecz brakuje jej pasji i zaangażowania. Inny krytyk zauważył, że „w przeciwieństwie do wielu kolegów i koleżanek z branży, nie musi się wstydzić swojego debiutu”. Album zajął 21. miejsce na polskiej liście sprzedaży i uzyskał status złotej płyty. Promowały go single „Zawsze byłam” oraz „Bez makijażu”. Za swój muzyczny debiut zdobyła nominacje do Superjedynek w kategoriach Fonograficzny debiut roku (Nie dla oka…), Przebój roku („Zawsze byłam”) oraz Artysta roku.

W 2007 roku kontynuowała również swoją karierę aktorską, grając rolę Irenki w serialu „Ja wam pokażę!” oraz występując w spektaklu Teatru Telewizji „Czerwone komety” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Od 2008: Programy telewizyjne, Pierwsza miłość i inne projekty

Latem 2008 roku na składance „Hity na Czasie” radia Eska ukazał się jej premierowy utwór „To on”. Jesienią wzięła udział w trzeciej edycji programu TVP2 „Gwiazd tańczą na lodzie”, gdzie w parze z Łukaszem Jóźwiakiem dotarła do finału, zajmując drugie miejsce. W 2009 roku dołączyła do obsady serialu „Pierwsza miłość”, w którym grała postać Anny Bilewskiej do 2012 roku. Latem 2009 roku wystąpiła w duecie z Alicją Majewską podczas stulecia sopockiej Opery Leśnej na festiwalu TOPtrendy, a następnie wydała singel „Czas pokaże”, który znalazł się na wakacyjnej składance radia RMF FM. Wzięła również udział w szóstej, mistrzowskiej edycji programu „Jak oni śpiewają”, zdobywając drugie miejsce.

W lipcu 2010 roku wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie za wykonanie piosenki „Opyat metel” zdobyła drugie miejsce oraz Srebrny Samowar. 22 listopada 2011 roku wydała album z kolędami zatytułowany „Najpiękniejsze polskie kolędy”. W 2012 roku zagrała Beatę w filmie „Kac Wawa”, a w lipcu 2013 roku wydała singel „Twoja mała Aga”.

Wiosną 2014 roku zdobyła drugie miejsce w finale pierwszej edycji programu rozrywkowego „Twoja twarz brzmi znajomo”. W lipcu 2014 roku odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd podczas 19. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. W grudniu 2015 roku wydała cover utworu „Such a Shame” zespołu Talk Talk, nagrany we współpracy z DJ-em Adamusem na jego jubileuszowy album.

W 2016 roku, w parze z Marią Konarowską, wzięła udział w pierwszej edycji programu stacji TVN „Azja Express”, zdobywając drugie miejsce. We wrześniu 2018 roku dołączyła do obsady spektaklu „Przygoda z ogrodnikiem”, gdzie grała agentkę Ruby Delvecchio.

Po narodzinach syna skupiła się na życiu rodzinnym, odrzucając w tym czasie propozycje udziału w dwóch programach rozrywkowych. W 2024 roku stworzyła własną markę perfum La Romme.

Działalność społeczna

W 2006 roku wzięła udział w kampanii społecznej stacji MTV Polska „Bezpieczna jazda z MTV”, promującej bezpieczny seks. W 2007 roku zaangażowała się w ogólnopolską akcję na rzecz honorowego krwiodawstwa organizowaną przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi. W tym samym roku fotografie z jej sesji zdjęciowej do kalendarza czasopisma „Gala” zostały licytowane, a dochód z tej akcji trafił do Fundacji Polsat. W 2008 roku zachęcała do przekazywania pieniędzy na cele tej fundacji w reklamowych spotach pod nazwą „Wystarczy chcieć”. W kwietniu 2011 roku ukazał się teledysk do piosenki „Pomaganie jest trendy”, nagranej charytatywnie z innymi artystami, aby wspierać Fundację DKMS.

Agnieszka Włodarczyk aktywnie angażuje się w działania charytatywne na rzecz zwierząt, współpracując z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami oraz Fundacją Viva! Akcja dla zwierząt. Prowadziła tymczasowy dom dla zwierząt i była ambasadorką akcji „Ratuj bociany razem z nami”. Brała udział w kampanii przeciwko wykorzystywaniu zwierząt do celów doświadczalnych – „One czują tak jak my” oraz uczestniczyła w manifestacji w ich obronie. Angażowała się również w protesty przeciwko ubojowi rytualnemu oraz w walkę o poprawki do Ustawy o ochronie zwierząt. W 2014 roku nagrodę w wysokości 10 tys. złotych za wygranie siódmego odcinka programu „Twoja twarz brzmi znajomo” przekazała organizacjom wspierającym zwierzęta – „Kocia łapka” i „Zwierzaki w potrzebie”. W 2015 roku wzięła udział w programie „Przygarnij mnie”, gdzie adoptowała suczkę Tośkę ze schroniska.

Za swoją działalność charytatywną otrzymała nagrodę Top for Dog w kategorii Osobowość roku oraz była nominowana w plebiscytach Gwiazdy Dobroczynności i Serce dla Zwierząt. Fundacja Spełnionych Marzeń uhonorowała ją nagrodą specjalną – Rubinowym Sercem za wsparcie działań fundacji na rzecz dzieci chorych na nowotwory.

Życie prywatne

Agnieszka Włodarczyk była w czteroletnim związku z prezenterem telewizyjnym Rafałem Kosińskim. W 2011 roku, po dziewięciu latach, rozstała się z przedsiębiorcą Jakubem Sićkiem, który był także jej menedżerem. W latach 2012–2016 jej partnerem był aktor Mikołaj Krawczyk. W 2020 roku związała się z triathlonistą Robertem Karasiem, którego poślubiła w 2023 roku. Para ma syna, Milana, urodzonego 7 lipca 2021 roku. W 2021 roku zadeklarowała zamiar dokonania apostazji.

Filmografia

Filmy fabularne

  • 1997: „Sara” jako Sara
  • 2000: „Pierwszy milion” jako blond piękność
  • 2001: „Poranek kojota” jako pielęgniarka
  • 2002: „Rób swoje, ryzyko jest twoje” jako Telimena Hofman, bohaterka serialu
  • 2002: „E=mc²” jako Stella, dziewczyna „Ramzesa”
  • 2004: „Nigdy w życiu!” jako Jola Zabłocka, druga żona Tomasza Kozłowskiego
  • 2006: „Job, czyli ostatnia szara komórka” jako Karolina, dziewczyna „Adiego”
  • 2012: „Kac Wawa” jako Beata
  • 2019: „Diablo. Wyścig o wszystko” jako Paloma

Seriale telewizyjne

  • 1997–1998: „13 posterunek” jako Agnieszka
  • 2000: „13 posterunek 2” jako Agnieszka
  • 2000: „Pierwszy milion” jako prostytutka
  • 2000: „Na dobre i na złe” jako Basia, dziewczyna Mirka (odc. 46)
  • 2000: „Świat według Kiepskich” jako Bronka, kuzynka Paździocha (odc. 53)
  • 2001–2003, 2005–2008, 2010–2012: „Plebania” jako Weronika „Wiki” Potoczna, siostra księdza Adama
  • 2001: „Zostać miss” jako Tekla Kaczmarek, uczestniczka konkursu
  • 2003: „Zostać miss 2” jako Tekla Kaczmarek, uczestniczka konkursu „Miss Venus”
  • 2004: „Dziki” jako Magda Lipska, właścicielka baru
  • 2004: „Rodzinka” jako Agata Krupa, żona Wieśka (odc. 15)
  • 2004: „Kryminalni” jako prostytutka Katarzyna Litycka (odc. 3)
  • 2005: „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” jako Olga Wojnowska „Wenus” (seria 3, odc. 6–10)
  • 2005: „Dziki 2: Pojedynek” jako Magda Lipska, właścicielka baru
  • 2005: „Talki z resztą” jako Zuzka, narzeczona Kazika
  • 2007: „Ja wam pokażę!” jako Irenka, sekretarka redaktora naczelnego (odc. 1–12)
  • 2008: „Daleko od noszy” jako pani Przypióra, inspektor Krajowego Zrzeszenia Hotelarskiego (odc. 162)
  • 2009–2012: „Pierwsza miłość” jako Anna Bilewska
  • 2011: „My baby” jako Zosia, córka Urszuli
  • 2016: „Druga szansa” jako ona sama (odc. 8)

Teatr

Studio Buffo

  • Metro (reż. Janusz Józefowicz)
  • Tyle miłości (reż. Janusz Józefowicz; data pierwszego występu: 26 marca 1996)

Teatr Telewizji

  • 1998: „Cesarska miłość” (reż. Leszek Wosiewicz) jako szwagierka Naryszkina
  • 2000: „Nas troje” (reż. Marek Koterski) jako Mariola
  • 2007: „Czerwone komety” (reż. Andrzej Strzelecki) jako Bibi Kroll, siostra Lili

Teatry objazdowe

  • 2018–2021: „Przygoda z ogrodnikiem” (różni reżyserzy) jako agentka Ruby Delvecchio

Dyskografia

Albumy studyjne

  • Nie dla oka… (2007)
  • Najpiękniejsze polskie kolędy (2011)

Maxi single

  • Jak oni śpiewają (2007)

Single

  • Zawsze byłam (2007)
  • Bez makijażu (2007)
  • Czas pokaże (2009)
  • Twoja mała Aga (2013)

Ścieżki dźwiękowe

  • Job, czyli ostatnia szara komórka (2006) – „Słońce rośnie w nas”

Pozostałe utwory

  • Pomaganie jest trendy (2011) – DKMS Team

Teledyski

  • 2007: „Zawsze byłam”

Gościnnie

  • 1996: K.A.S.A. – „Reklama”
  • 2011: DKMS Team – „Pomaganie jest trendy”
  • 2014: Rockoholic – „Teraz Ty”

Nagrody i nominacje

Przypisy

Linki zewnętrzne

  • Agnieszka Włodarczyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 2021-04-09].
  • Agnieszka Włodarczyk w bazie IMDb (ang.)
  • Agnieszka Włodarczyk w bazie filmpolski.pl
  • Agnieszka Włodarczyk w bazie Filmweb
  • Agnieszka Włodarczyk w bazie stopklatka.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-10)].