Agnieszka Vetulani-Cęgiel

Agnieszka Vetulani-Cęgiel

Agnieszka Vetulani-Cęgiel, urodzona 30 marca 1981 roku w Poznaniu, jest polską politolożką oraz prawoznawczynią. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk społecznych i pełni funkcję nauczycielki akademickiej oraz profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2022 roku kieruje Pracownią badań nad polityką i zarządzaniem cyfryzacją w Collegium Polonicum w Słubicach.

Życiorys

Agnieszka Vetulani-Cęgiel przyszła na świat w Poznaniu jako córka Zygmunta Vetulaniego, lingwisty komputerowego, oraz Grażyny Małgorzaty z domu Świerczyńskiej, filolożki. Ma młodszą siostrę, Marię (ur. 1996).

W 2005 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe, specjalizując się w prawie, gospodarce oraz kulturze europejskiej (europeistyka) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2005–2006 uczestniczyła w Podyplomowym Studium Kształcenia Tłumaczy Języka Francuskiego w Instytucie Filologii Romańskiej na Wydziale Neofilologii tego samego uniwersytetu. Równocześnie, od 2002 do 2007 roku, studiowała na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zdobywając tytuł magistra sztuki w zakresie pedagogiki instrumentalnej w klasie fortepianu.

W latach 2007–2008 odbyła pięciomiesięczny staż w Komisji Europejskiej. Następnie, od lipca 2008 do stycznia 2010, pracowała w Komitecie Integracji Europejskiej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2012 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie rozprawy zatytułowanej Lobbing w kształtowaniu prawa i polityki Unii Europejskiej w zakresie prawa autorskiego, obronionej w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pod kierunkiem Ryszarda Markiewicza.

W 2022 roku zdobyła stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od października 2022 roku kieruje Pracownią badań nad polityką i zarządzaniem cyfryzacją w Collegium Polonicum w Słubicach.

Jej obszary zainteresowań badawczych obejmują: procesy legislacyjne w Polsce i UE, lobbing, grupy interesu, integrację europejską, prawo autorskie oraz nowe media. Jako współautorka opublikowała ponad dwadzieścia artykułów w recenzowanych czasopismach oraz dwie monografie autorskie. Współpracowała przy monografii Polski BezŁad Legislacyjny, dotyczącej rządowego i parlamentarnego procesu legislacyjnego w pierwszych dwóch latach IX kadencji, opublikowanej przez Fundację im. Stefana Batorego jako XIV Raport Obywatelskiego Forum Legislacji. Ponadto była współredaktorką monografii zbiorowej.

Agnieszka jest także członkinią Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji im. Stefana Batorego.

Publikacje

Monografie autorskie

  • Lobbing w procesie kształtowania prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Studium przypadków: czas trwania praw pokrewnych, dzieła osierocone, ACTA. Warszawa: Wolters Kluwer SA, 2014. Brak numerów stron w książce.
  • Polski lobbing w obszarze prawa autorskiego na tle systemu unijnego. Warszawa: Dom Wydawniczy Elipsa, 2020. Brak numerów stron w książce.
  • Polski BezŁad Legislacyjny. Rządowy i parlamentarny proces legislacyjny w pierwszych dwóch latach IX kadencji (15 listopada 2019 – 15 listopada 2021), XIV Raport Obywatelskiego Forum Legislacji. Warszawa: Fundacja im. Stefana Batorego, forumIdei, 2022. Brak numerów stron w książce. Współautorzy: Frączak P., Izdebski K., Kopińska G., Michałek W.

Redakcje

  • Leksykon lobbingu w Unii Europejskiej. Warszawa: Dom Wydawniczy ELIPSA, 2018. Brak numerów stron w książce. Współredaktor: Czub, J. F.

Nagrody

Agnieszka Vetulani-Cęgiel otrzymała nagrodę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN za pracę doktorską w XI edycji konkursu na prace habilitacyjne, doktorskie, magisterskie i studenckie z zakresu własności intelektualnej, ogłoszonego przez Urząd Patentowy RP w 2013 roku.

Rodzina

Rodzina Vetulanich.

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

Dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2022-12-12].