Agnieszka Tórz

Agnieszka Tamara Tórz (urodzona w listopadzie 1969 roku w Szczecinie) jest polskim profesorem nauk rolniczych, specjalizującym się w rybactwie, hydrochemii oraz ochronie wód.

Życiorys

W 1993 roku ukończyła studia z zakresu rybactwa w Akademii Rolniczej w Szczecinie. W 1998 roku, po obronie pracy doktorskiej zatytułowanej Ekologiczna charakterystyka systemu wodnego Parku Krajobrazowego „Dolina Dolnej Odry” w latach 1995-1997, przygotowanej pod opieką prof. dr hab. Juliusza Chojnackiego, uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych w dziedzinie rybactwa. W 2008 roku zdobyła stopień doktora habilitowanego, w tym na podstawie monografii Transformacje jonowe w wodach estuarium Odry i ich wpływ na warunki siedliskowe ichtiofauny. W 2024 roku otrzymała tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika i rybactwo.

Od momentu ukończenia studiów jest związana z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. W latach 2012-2020 pełniła funkcję dziekana Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, a wcześniej, w latach 2002-2012, była prodziekanem tego wydziału. Dodatkowo była członkiem senatu Akademii Rolniczej oraz senatu ZUT w Szczecinie.

Aktualnie sprawuje stanowisko wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, a także jest członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk oraz zarządu Polskiego Towarzystwa Limnologicznego.

Badania naukowe profesor Agnieszki Tórz koncentrowały się na ocenie warunków hydrochemicznych wód powierzchniowych oraz na procesach kształtujących warunki abiotyczne w środowiskach wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Odry. Analizowała również poziom trofii oraz podatność jezior Pomorza Zachodniego na degradację, a także badała wpływ warunków abiotycznych na ichtiofaunę. W ostatnich latach rozpoczęła badania dotyczące zastosowania hydroponiki w intensywnej akwakulturze, badając zintegrowane systemy akwakultury multitroficznej.

Profesor Agnieszka Tórz jest autorką ponad 100 oryginalnych prac naukowych oraz aktywnie uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Wypromowała dwóch doktorów oraz wielu magistrów i inżynierów.

Przypisy