Agnieszka Ścigaj

Agnieszka Ścigaj

Agnieszka Ścigaj z domu Miszczyńska (urodzona 22 grudnia 1975 roku w Krakowie) to polska socjolog, przedsiębiorca społeczny oraz polityk, która pełniła funkcję posłanki na Sejm w kadencjach VIII, IX i X. W latach 2022–2023 była ministrem-członkiem Rady Ministrów w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Życiorys

Agnieszka Ścigaj jest z wykształcenia socjologiem. Mieszka w Kolbarku. Ukończyła liceum medyczne oraz Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim, gdzie w 2001 roku uzyskała tytuł magistra socjologii. W 2011 roku zakończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W swojej karierze zawodowej skoncentrowała się na polityce społecznej, pełniąc rolę konsultantki, trenerki oraz koordynatorki projektów. Była współzałożycielką Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”. Pracowała przy społecznych projektach realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz różne instytucje samorządowe, w tym gminę Klucze. Działała jako konsultantka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie integracji społecznej w Małopolsce. Współtworzyła i objęła stanowisko wiceprezesa w spółdzielni socjalnej „Opoka”, gdzie kierowała projektami mającymi na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

W 2014 roku bezskutecznie kandydowała do rady powiatu olkuskiego z ramienia komitetu Samorząd OdNowa. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku wystartowała do Sejmu w okręgu krakowskim z pierwszego miejsca na liście komitetu Kukiz’15, a podczas kampanii objęła funkcję rzecznika prasowego tego ugrupowania. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, zdobywając 17 630 głosów.

W 2019 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z listy Kukiz’15. W tym samym roku została kandydatką w wyborach parlamentarnych z listy PSL, uzyskując pierwsze miejsce w okręgu krakowskim. Po głosowaniu uzyskała reelekcję, zdobywając 20 877 głosów. W listopadzie 2020 roku, w związku z zakończeniem współpracy Kukiz’15 z PSL, ogłosiła odejście z klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej, stając się posłanką niezrzeszoną. 29 kwietnia 2021 roku, razem z Pawłem Szramką i Andrzejem Sośnierzem, założyła koło poselskie o nazwie Polskie Sprawy. 22 czerwca 2022 roku została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego, odpowiadając za kwestie integracji społecznej.

W 2023 roku po raz trzeci z rzędu zdobyła mandat poselski, kandydując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i otrzymując 6262 głosy. 27 listopada tego samego roku zakończyła pełnienie funkcji ministra. W Sejmie X kadencji dołączyła do klubu parlamentarnego PiS, gdzie zasiadła w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W kwietniu 2025 roku przystąpiła do stowarzyszenia OdNowa RP, wchodząc w skład jego zarządu.

Odznaczenia

W 2015 roku została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Życie prywatne

Agnieszka jest córką Jacka i Haliny, spawacza oraz pracownicy papierni w Kluczach. Wychowała się w Bodzanowie, Jaroszowcu i Kluczach. Ma córkę Gabrielę.

Wyniki w wyborach ogólnopolskich

Przypisy