Agnieszka Beata Piwowar to polska biochemiczka oraz farmaceutka, posiadająca tytuł profesora nauk farmaceutycznych. Jest prorektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w kadencji 2020-2024.
Życiorys
Studiowała analitykę medyczną na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie w 1992 roku obroniła pracę magisterską pod opieką Wandy Dobryszyckiej. W 1999 roku uzyskała tam stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy pt. „Wybrane enzymy proteolityczne i ich inhibitory w osoczu krwi oraz granulocytach obojętnochłonnych chorych na cukrzycę typu II”, której promotorką była Maria Warwas. W 2010 roku habilitowała się, prezentując dorobek naukowy oraz dzieło „Modyfikowane postaci albuminy jako markery stresu oksydacyjnego i zaburzeń klinicznych w cukrzycy typu 2”. Tytuł profesora nauk farmaceutycznych otrzymała w 2017 roku.
Po zakończeniu studiów w 1992 roku rozpoczęła pracę w Katedrze i Zakładzie Biochemii Farmaceutycznej. Od 2014 roku pracuje w Katedrze i Zakładzie Toksykologii, gdzie w 2015 roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego, a następnie została kierowniczką Katedry. W latach 2008–2016 pełniła funkcję prodziekan ds. Oddziału Analityki Medycznej, a potem dziekana. Była również pełnomocniczką rektora ds. zarządzania jakością ISO na Wydziale. W obecnej kadencji 2020-2024 sprawuje funkcję prorektora ds. dydaktyki.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na złożonych zaburzeniach biochemicznych i metabolicznych w kontekście patogenezy cukrzycy typu 2 oraz jej powikłań. Zajmuje się również nowymi parametrami diagnostycznymi (takimi jak cystatyna C) i prognostycznymi (m.in. modyfikowane postaci albuminy, chitotriozydaza), identyfikacją naturalnych substancji o właściwościach antyglikooksydacyjnych oraz analizą interakcji leków z modyfikowaną cząsteczką albuminy w warunkach chorobowych. Prowadziła również przewody doktorskie, wypromowując cztery osoby na stopień doktora.
W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje osiągnięcia w rozwoju medycyny. Otrzymała także odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz dyplom uznania od Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych za działalność na rzecz środowiska. Wyróżniona została również Srebrną i Złotą Odznaką Uczelni oraz nagrodami Rektora za osiągnięcia naukowe i zawodowe, w tym za prace magisterską i doktorską. Jej rozprawa habilitacyjna została nagrodzona przez Ministra Zdrowia.
Publikacje
Biochemia laboratoryjna: podręcznik dla studentów analityki medycznej: praca zbiorowa. Agnieszka Piwowar (red.). Wrocław: Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2011, s. 196. ISBN 978-83-7055-524-5.
Przypisy