Agnieszka Paziewska
Dr hab. nauk medycznych, była profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz profesor uczelni w Instytucie Nauk o Zdrowiu Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Kariera naukowa
Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Biologii, specjalizując się w mikrobiologii. W 2005 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Habilitację zdobyła w 2019 roku, prezentując badania dotyczące „Wielkoskalowych poszukiwań genetycznych modyfikatorów ryzyka wybranych chorób autoimmunologicznych oraz biomarkerów raka gruczołu krokowego”. Od 2000 roku jest związana z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, a od 2020 roku pracuje w Zakładzie Neuroendokrynologii Klinicznej, gdzie prowadzi projekty dotyczące nieswoistych chorób zapalnych jelit, guzów neuroendokrynnych, gruczolakoraków przewodu pokarmowego oraz cukrzycy. W 2021 roku rozpoczęła pracę na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, gdzie naucza genetyki studentów kierunków medycznych. Dodatkowo koordynuje i nadzoruje rozwój Laboratorium Biologii Molekularnej w tym instytucie. W trakcie swojej kariery naukowej prowadziła i nadzorowała liczne projekty oraz granty, głównie z zakresu metod wielkoskalowych, takich jak mikromacierze i sekwencjonowanie następnej generacji.
Jest współautorką ponad 60 oryginalnych prac naukowych, głównie dotyczących patogenezy chorób.
Zakres badań
Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się na ekspresji genów w kontekście patogenezy oraz leczenia nowotworów. Skupia się na poszukiwaniu molekularnych markerów związanych z chorobami nowotworowymi i ich progresją.