Agnieszka Pawłowska (ur. 1963) to polska politolog, która specjalizuje się w administracji publicznej oraz samorządzie terytorialnym. Jest również nauczycielką akademicką związaną z uczelniami w Lublinie i Rzeszowie.
Życiorys
Agnieszka Pawłowska przyszła na świat w 1963 roku. Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej oraz średniej, w 1982 roku rozpoczęła studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, które ukończyła w 1987 roku, zdobywając tytuł magistra. Następnie podjęła pracę jako asystent w Zakładzie Ruchów i Doktryn Politycznych w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych, który później przekształcił się w Instytut Nauk Politycznych, a następnie Wydział Politologii UMCS. Od 1988 roku była częścią zespołu naukowego pod kierunkiem prof. Lecha Zachera, który później stał się Zakładem Socjologii Polityki. Równocześnie rozpoczęła studia doktoranckie. W 1993 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie pracy pt. Władza i uczestnictwo polityczne w społeczeństwie informacyjnym, której promotorem był prof. Lech Zacher. W 1994 roku, po zdobyciu nowego tytułu, awansowała na stanowisko adiunkta na Wydziale Politologii UMCS. W 1997 roku, na zaproszenie dr hab. Stanisława Michałowskiego, przeniosła się do nowo utworzonego Zakładu Samorządów i Polityki Lokalnej na tym samym wydziale. Dodatkowo od 1999 roku rozpoczęła pracę na drugim etacie w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. W 2003 roku Rada Wydziału Politologii UMCS nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie rozprawy dotyczącej Zasobów informacyjnych administracji publicznej w Polsce. Problemy zarządzania. W latach 2005–2007 pełniła funkcję kierownika studiów doktoranckich na Wydziale Politologii UMCS.
1 października 2007 roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Politologii na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. W latach 2008–2012 była prodziekanem tego wydziału. W 2009 roku objęła stanowisko kierownika Zakładu Administracji Publicznej i Polityki Społecznej w Katedrze Politologii UR, a w 2012 roku została dyrektorem Katedry Politologii UR.
W 2020 roku została członkiem Komitetu Nauk Politycznych PAN na kadencję 2020–2023. Należała do Unii Wolności, z której listy bez powodzenia starała się o mandat eurodeputowanej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku.
Agnieszka Pawłowska była stypendystką Fundacji Fulbrighta oraz Fundacji Kościuszkowskiej, a także programu Research Support Scheme Uniwersytetu Europy Środkowej w Pradze. Odbyła staże naukowe w University of California, Irvine oraz Arizona State University. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół samorządu terytorialnego w ujęciu porównawczym, a także rozwoju lokalnego i regionalnego.
Jest autorką lub współautorką blisko 150 publikacji naukowych, w tym m.in. 3 monografii autorskich oraz 5 monografii redakcyjnych. Do jej najważniejszych prac należą:
- Administracja publiczna: zagadnienia wstępne, Lublin 1991.
- Władza, elity, biurokracja: studium z socjologii polityki, Lublin 1998.
- Samorząd lokalny w Polsce: społeczno-polityczne aspekty funkcjonowania, Lublin 2004.
- Niepaństwowi uczestnicy stosunków międzynarodowych, Lublin 2010.
- Absolwent w służbie społeczeństwu: raport z prac grupy partnersko-eksperckiej, Wrocław 2011.
- Region i regionalizm w socjologii i politologii, Rzeszów 2012.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Prof. dr hab. Agnieszka Pawłowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2013-12-10].
Biografia na stronie Katedry Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. politologia.univ.rzeszow.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)].
Agnieszka Pawłowska, Autoreferat o przebiegu pracy zawodowej, osiągnięciach naukowo-badawczych, dydaktycznych, w zakresie kształcenia kadr i organizacyjnych, Rzeszów 2012.