Agnieszka Maria Nosal-Wiercińska
Agnieszka Maria Nosal-Wiercińska to polska chemiczka, posiadająca tytuł dr hab. nauk chemicznych, a także pełniąca funkcję profesora w Instytucie Nauk Chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Życiorys
29 maja 2006 roku obroniła swoją pracę doktorską, której temat brzmiał Wpływ tiomocznika i jego pochodnych na mechanizm i kinetykę elektroredukcji jonów indu (III) w chloranach (VII). 25 maja 2015 roku uzyskała habilitację na podstawie pracy pod tytułem Kinetyka i mechanizm elektroredukcji Bi(III) katalizowanej przez wybrane aminokwasy w roztworach o różnej aktywności wody. 22 marca 2021 roku otrzymała tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Obecnie pracuje jako profesor uczelni w Zakładzie Chemii Analitycznej i Analizy Instrumentalnej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Agnieszka Nosal-Wiercińska pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Chemii Analitycznej w Zespole Elektroanalizy PAN, jest skarbnikiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Inżynieryjno-Technicznych Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.
Jest także członkiem Komisji Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice, Rolnictwie i Medycynie Oddziału PAN w Lublinie oraz przewodniczącą Komisji Rozwoju i Promocji Osiągnięć Młodych Naukowców w tym samym oddziale.
W 2023 roku została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi.