Agnieszka Legucka

Agnieszka Katarzyna Legucka (urodzona 6 lutego 1978 w Warszawie) jest polską politolożką, posiadającą tytuł doktora habilitowanego nauk społecznych oraz pełniącą funkcję prorektora Akademii Obrony Narodowej w latach 2015–2016.

Życiorys

Ukończyła studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim w 2002 roku oraz kulturoznawstwo w zakresie specjalistycznych studiów wschodnich w Studium Europy Wschodniej UW w 2004 roku. W roku akademickim 2003/2004 odbyła także studium podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego w Akademii Obrony Narodowej (AON).

W 2005 roku uzyskała na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON stopień naukowy doktora nauk społecznych w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie, ze specjalnością w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, na podstawie pracy wykonanej pod kierunkiem Witolda Pokruszyńskiego. W 2014 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy zatytułowanej Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim, otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w obszarze nauk o bezpieczeństwie. Została adiunktem w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WBN AON.

W kadencji 2015–2016 pełniła funkcję prorektorki ds. studenckich AON. W 2016 roku była profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Pracowała również w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (w filii w Piotrkowie Trybunalskim) oraz w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

W 2017 roku rozpoczęła pracę w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W styczniu 2025 roku objęła stanowisko zastępczyni dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Wybrane publikacje

  • Polityka wschodnia Unii Europejskiej (2008)
  • Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw (red. nauk. wspólnie z Kazimierzem Malakiem) (2008)
  • Bezpieczeństwo obszaru poradzieckiego. Księga poświęcona pamięci profesora Kazimierza Malaka (współred. nauk.) (2011)
  • Polska prezydencja wobec wyzwań współczesnej Unii Europejskiej (red. nauk.) (2012)
  • Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim (2013)
  • Bezpieczeństwo międzynarodowe. Wczoraj, dziś, jutro (współautor) (2015)

Przypisy