Agnieszka Labus

Agnieszka Marzena Labus

Agnieszka Marzena Labus (urodzona 17 lutego 1986 roku w Bytomiu) to polska badaczka oraz architektka, posiadająca tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie architektury i urbanistyki, specjalizująca się w planowaniu przestrzennym na Politechnice Śląskiej.

Obecnie jest adiunktką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W 2016 roku założyła Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), gdzie pełni rolę prezesa. W latach 2017-2019 była dyrektorką Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej (CITT).

Życiorys

W 2009 roku ukończyła studia z zakresu architektury i urbanistyki na Politechnice Śląskiej, a cztery lata później uzyskała stopień doktora nauk technicznych na tej samej uczelni, broniąc rozprawy pt. „Starzejące się społeczeństwa europejskie XXI wieku w koncepcjach odnowy miejskiej”. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła badania nad koncepcjami odnowy miast europejskich w XXI wieku, koncentrując się na ich przystosowaniu do potrzeb osób starszych. Jej prace przyczyniły się do stworzenia pierwszego w Polsce dokumentu strategicznego dotyczącego regionu małopolskiego.

Jest autorką licznych artykułów na temat polityki miejskiej, rewitalizacji w kontekście zmian demograficznych oraz typów zabudowy dla osób starszych, co łącznie obejmuje około 150 publikacji naukowych. W 2014 roku obroniła monografię na podstawie swojej rozprawy doktorskiej, której tytuł brzmi „Starzejące się społeczeństwa europejskie XXI wieku w koncepcjach odnowy miejskiej”. W wieku 27 lat została również współautorką poradnika dla gmin pt. „Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski” oraz redaktorką książki „Ulica Dostępna”. Brała udział jako ekspert w międzynarodowym projekcie zajmującym się zmianami demograficznymi w Europie Środkowej.

W latach 2024-2026 będzie pełnić funkcję ekspertki Rady ds. Polityki Senioralnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koordynowała realizację pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi oraz konsultowała projekty dotyczące współpracy międzypokoleniowej i senioralnej.

W 2014 roku otrzymała Nagrodę Naukową „Polityki” w kategorii Nauki Humanistyczne oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie „START 2015”. Ponadto, została uhonorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasadę Francji. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz Europejskiej sieci COST (TN1021) genderSTE Working Group 3 (Cities, Energy, Climate Change, Transport).

Odbyła staże naukowe w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie Westminster w Londynie oraz Uniwersytecie Edynburskim, a także na Politechnice w Madrycie. Uczestniczyła w 9-tygodniowym stażu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w ramach rządowego programu dotyczącego komercjalizacji wyników badań MNiSW TOP 500 Innovators.

Przypisy

Linki zewnętrzne