Agnieszka Kolada

Agnieszka Karolina Kolada to polska hydrobiolożka, pełniąca funkcję profesora w instytucie oraz kierownika Zakładu Ochrony Wód w Instytucie Ochrony Środowiska.

Kariera naukowa

Ukończyła Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 2000 roku w Instytucie Botaniki obroniła pracę magisterską z zakresu biologii środowiskowej na temat „Zróżnicowanie strefowe roślinności w procesie zarastania humotroficznego jeziora Wiercioch na Pojezierzu Olsztyńskim”. Następnie w 2003 roku uzyskała tytuł magistra inżyniera architektury krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, broniąc pracę „Studium ochrony krajobrazu Doliny Dolnego Liwca”, która została nagrodzona w konkursie ministra środowiska „Nauka na rzecz ochrony środowiska i przyrody”.

Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Ochrony Środowiska w Samodzielnej Pracowni Ochrony Jezior. W 2004 roku objęła stanowisko asystenta, a cztery lata później adiunkta. W 2008 roku Samodzielna Pracownia Ochrony Jezior przekształciła się w Zakład Metod Oceny i Monitoringu Wód, którym Kolada kieruje od 2016 roku. Po kolejnej reorganizacji objęła stanowisko kierownika Zakładu Ochrony Wód oraz profesora nadzwyczajnego. W 2017 roku została pełnomocnikiem dyrektora instytutu ds. naukowych. W trakcie swojej pracy w IOŚ obroniła pracę doktorską na temat „Ocena zróżnicowania roślinności wybranych typów jezior nizinnych Polski pod wpływem presji antropogenicznej wywieranej na ekosystem”, uzyskując stopień doktora na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2008 roku. W 2016 roku Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nadał jej stopień doktora habilitowanego za pracę „Zróżnicowanie cech roślinności wodnej i szuwarowej na tle uwarunkowań siedliskowych, jako wyraz stanu ekologicznego jezior”, która składała się z serii publikacji naukowych.

Badania

Jest autorką i koordynatorką kilku projektów badawczych. Kierowała dwoma projektami naukowymi: „Hydromakrofity jako indykatory stanu ekologicznego wybranych typów jezior Polski Północnej” (2005) oraz „Analiza reakcji roślinności nizinnych jezior Polski w gradiencie presji antropogenicznej” (2008). Współtworzyła Makrofitowy Indeks Stanu Ekologicznego, który służy do oceny stanu ekologicznego jezior na podstawie obecności makrofitów. Brała także udział w projekcie „Rozwój i walidacja metod zintegrowanej oceny stanu ekologicznego rzek i jezior na potrzeby planów gospodarowania wodami w dorzeczu – deWELopment”, zajmując się oceną stanu makrofitów w jeziorach. Współpracowała w projektach administracji środowiskowej dotyczących wód powierzchniowych, takich jak „Aktualizacja wykazu JCWP i SCWP dla potrzeb kolejnej aktualizacji planów w latach 2015-2021”, realizowanym przez konsorcjum „Pectore–Eco” i Instytut Ochrony Środowiska na zlecenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

W związku z projektami badawczymi w IOŚ, które dotyczyły wdrażania oceny stanu ekologicznego wód zgodnie z ramową dyrektywą wodną, aktywnie uczestniczyła w grupach ekspertów zajmujących się monitoringiem i oceną stanu wód w Europie. W latach 2004-2008 była zaangażowana w interkalibrację metodyk oceny stanu ekologicznego jezior z Europy Środkowej na podstawie makrofitów. W późniejszych latach uczestniczyła w pracach grup roboczych dotyczących oceny jezior w kontekście substancji biogennych.

Wybrane publikacje

Jest autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych z dziedziny hydrobiologii. Cztery z nich stanowiły podstawę do uzyskania habilitacji:

  • Agnieszka A. Kolada i inni, The applicability of macrophyte compositional metrics for assessing eutrophication in European lakes, „Ecological Indicators”, 4, 2014, s. 407-415, DOI: 10.1016/j.ecolind.2014.04.049 (ang.).
  • Agnieszka A. Kolada, The use of aquatic vegetation in lake assessment: testing the sensitivity of macrophyte metrics to anthropogenic pressures and water quality, „Hydrobiologia”, 656 (1), 2010, s. 133-147, DOI: 10.1007/s10750-010-0428-z (ang.).
  • Agnieszka A. Kolada, The effect of lake morphology on aquatic vegetation development and changes under the influence of eutrophication, „Ecological Indicators”, 38, 2014, s. 282-293, DOI: 10.1016/j.ecolind.2013.11.015 (ang.).
  • Agnieszka A. Kolada, The use of helophytes in assessing eutrophication of temperate lowland lakes: added value?, „Aquatic Botany”, 129, 2016, s. 44-54, DOI: 10.1016/j.aquabot.2015.12.002 (ang.).

Przypisy