Agnieszka Kalinowska

Agnieszka Kalinowska (ur. 1971) to polska artystka współczesna, zajmująca się malarstwem, wideo, instalacjami, rzeźbami oraz tworzeniem obiektów z nietypowych materiałów.

Życiorys

Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w latach 1993–1998, gdzie uzyskała dyplom z zakresu malarstwa i rysunku. W 2003 roku otrzymała stypendium w programie Civitella Ranieri – Fellowship we Włoszech. W 2006 roku spędziła czas w Nowym Jorku w ramach programu Location One, a w 2007 roku w Zurychu, korzystając z programu Pro Helvetia.

Agnieszka Kalinowska jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek, co potwierdzają jej liczne wystawy zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2002 roku zrealizowała projekt Jeszcze trochę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, który obejmował instalację oraz rzeźby z gumek recepturek, przekształconych w dziwaczną roślinę oraz dwie postacie walczące ze sobą. Wśród tych obiektów znajdowała się także maszyna do sprzątania, znana z supermarketów. Również w 2002 roku, podczas krakowskiego festiwalu novart.pl, w Galerii Krzysztofory artystka stworzyła instalację z taśmy izolacyjnej w różnych kolorach, formując kształty postaci w kaskach, zawieszonych na linach, co mogło sugerować zarówno upadającą konstrukcję, jak i budujące coś fragmenty. Jej praca nosiła tytuł Beware! Insulation!, gdzie termin „insulation” można interpretować zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. W instalacjach Kalinowskiej nie pojawia się człowiek w tradycyjnym sensie, ale jest on obecny w jej filmach. W serii czterech wideo I am here on business (2004) obserwujemy powtarzające się sekwencje, w których bohaterowie, leżąc na brzuchu i patrząc na siebie, próbują prowadzić negocjacje. Tytułowy „biznes” odnosi się zarówno do spraw zawodowych, jak i osobistych. Obie postacie negocjatorów mają związane z tyłu ręce, a pętla łącząca ich nogi i szyję zaciska się przy każdym gwałtowniejszym ruchu. Interesującym aspektem jest to, że jedną z par dyskutujących stanowi artysta i kurator. Napięcie, niepokój oraz psychiczny i fizyczny dyskomfort to najczęściej występujące tematy w jej twórczości.

Wystawy

2011: BWA Warszawa, Warszawa, Polska; Galerie für Zeitgenössische Kunst GfZK, Lipsk, Niemcy; Galeria Art Stations, Poznań, Polska; BWA Warszawa, Warszawa, Polska.

2010: The Forgotten Bar / Galerie im Regierungsviertel, Berlin, Niemcy; Muzeum Sztuki we współpracy z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur, Łódź, Polska.

2009: Draughty House, Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig – mumok – Factory, Wiedeń, Austria, kurator: Edelbert Köb, Rainer Fuchs; Galerie nächst St. Stephan Rosemarie Schwarzwälder w Wiedniu; Palacio de Sástago, Saragossa, Hiszpania.

2008: Night Projection, Prace 2002–2008, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, Polska.

2008: Life? Biomorphic Forms in Sculpture, Kunsthaus Graz, Austria.

2006: Paris is burning (z Joanną Rajkowską), Galeria Laurin, Zurych; Ciepło/zimno: letnia miłość, Zachęta, Warszawa; Before it will get hot, wystawa indywidualna, Galerie nächst St. Stephen, Wiedeń; You won’t feel a thing, Kunsthaus Drezden, Niemcy.

2005: Safe, Goodnight Tower (z A. Żmijewskim), Karlskrona, Szwecja; Wrong expectation, Darmstadt Kunsthalle, Niemcy.

2004: Summer solstice, wystawa indywidualna, Platan Gallery, Budapeszt; Personal doping, Arizona State University Art Museum, Tempe, AZ, USA, kurator: John Spiak; Personal doping, wystawa indywidualna, Zachęta, Warszawa; Za czerwonym horyzontem, CSW Warszawa; Palimpsest Muzeum, Łódź Biennale; BHP, IS Wyspa, Gdańsk; Brooklyn Euphoria, NY, USA.

2003: Architectures of gender, Sculpture Center, NY, USA.

2002: Letnie presilenie, wystawa indywidualna, Galeria Manhattan, Łódź; Jeszcze trochę, wystawa indywidualna, CSW Warszawa; novart, Kraków; Rzeczywiście młodzi są realistami, CSW Warszawa.

2001: Rybie oko, BGSW Słupsk.

2000: Bardzo nieładnie, Galeria Wyspa, Gdańsk; Najgroźniejsze pędzle, Królikarnia, Warszawa.

Bibliografia

Agnieszka Rayzacher, Personal doping, www.bunkier.com.pl, 2004;

Aneta Szyłak, Tragiczny wypadek w sklepie z zabawkami, www.csw.art.pl, 2002;

Stach Szabłowski, Suspens, www.csw.art.pl, 2002.

Walter Seidl, Politics with an Esthetic Twist – The Works of Agnieszka Kalinowska; katalog wystawy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Witryna internetowa artystki: free.art.pl [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-23)].

Strona galerii reprezentującej artystkę: Galerie nächst St. Stephan.

Strona galerii reprezentującej artystkę: Galeria BWA Warszawa.