Agnieszka Glapiak

Agnieszka Maria Glapiak

Agnieszka Maria Glapiak (ur. 2 marca 1970 w Krotoszynie) to polska dziennikarka, politolożka oraz urzędniczka państwowa, która wielokrotnie pełniła funkcję dyrektorki Centrum Informacyjnego Rządu. Jest członkinią i wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w kadencji 2022–2028.

Życiorys

Jest córką Zdzisława i Hanny, która była dyrektorką biblioteki w Krotoszynie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie oraz studiowała politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodatkowo kształciła się podyplomowo w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz na studiach typu EMBA. Na Uniwersytecie Śląskim uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, pisząc pracę na temat „Rola Departamentu Komunikacji Społecznej w kształtowaniu polityki językowej MSWiA” pod kierunkiem Jadwigi Stawnickiej.

Od 1991 roku była związana z Telewizją Polską, gdzie rozpoczęła pracę w Redakcji Publicystyki i Reportażu Programu Pierwszego. Tworzyła programy, reportaże i dokumenty, a także pełniła funkcję sekretarza redakcji rolnej i rozrywkowej oraz kierowniczki redakcji audycji edukacyjnych, młodzieżowych i dziecięcych TVP1. Pracowała również w redakcji samorządowej TVP3 oraz w dziale krajowym „Życia Warszawy”. Jest współautorką publikacji „Albumy lokalne” oraz dwóch książek dla dzieci. Dodatkowo założyła think tank Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa przy Akademii Sztuki Wojennej.

Glapiak zaangażowała się także w działalność w administracji publicznej. Kierowała Centrum Informacyjnym Rządu podczas rządów Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Zasiadała w radach nadzorczych Polskiej Agencji Prasowej oraz Exatelu. W latach 2015-2018 była związana z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie kierowała Departamentem Komunikacji Społecznej i odpowiadała za współpracę z mediami w trakcie Światowych Dni Młodzieży 2016. Następnie przeszła do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie objęła kierownictwo nad Centrum Operacyjnym Ministra Obrony Narodowej, odpowiedzialnym za wizerunek resortu i sił zbrojnych oraz prowadzenie kampanii społecznych.

15 września 2022 roku została wybrana z rekomendacji PiS przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sześcioletnią kadencję. 10 października tego samego roku objęła stanowisko wiceprzewodniczącej.

Odznaczenia

Otrzymała Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz medal „Samorząd w służbie społeczeństwu”, przyznany przez Związek Miast Polskich.

Przypisy