Agnieszka Domańska
Agnieszka Domańska (ur. 21 lutego 1976) to polska ekonomistka, posiadająca tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych oraz zajmująca stanowisko profesora w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest również pracownikiem Instytutu Studiów Międzynarodowych Kolegium Społeczno-Ekonomicznego SGH oraz pełni funkcję prezesa Polish Chapter PRME.
Życiorys
Agnieszka Domańska ukończyła dwa kierunki na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie: Zarządzanie i Marketing w 2000 roku oraz Międzynarodowe Stosunki Polityczne i Gospodarcze w 2001 roku. Dodatkowo, w 2000 roku zrealizowała Podyplomowe Zaoczne Studium Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (2001). W 2005 roku obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof. Włodzimierza Januszkiewicza, zatytułowaną Wpływ infrastruktury transportu drogowego na rozwój regionalny, która została opublikowana przez PWN (ISBN 83-01-14774-1).
W latach 2000–2001 pełniła rolę asystenta w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości w SGH w Warszawie, a także była sekretarzem Podyplomowego Studium Zarządzania Nieruchomościami przy tej Katedrze. W latach 2000–2007 pracowała w Katedrze Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie, gdzie również kierowała Biurem Współpracy z Zagranicą. Od 2005 roku jest adiunktem (obecnie profesorem nadzwyczajnym) w Instytucie Studiów Międzynarodowych w SGH, gdzie organizuje coroczne wydarzenie „Dzień NGOs w SGH”.
Agnieszka Domańska jest od lat związana z SGH. Jest stałym członkiem wielu towarzystw naukowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, takich jak INFER, International Institute of Social and Economic Sciences, oraz Polish European Studies Association, w ramach której pełni rolę redaktora tematycznego PECSA Journal of European Affairs. Należy do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE), gdzie była prezesem Oddziału Warszawskiego. Obecnie zasiada w Zarządzie Krajowym oraz Radzie Naukowej PTE. Od kilku lat kieruje polskim think-tankiem Instytut Staszica. W 2020 roku objęła stanowisko prezesa zarządu polskiego oddziału Principles for Responsible Management Education, globalnej platformy promującej odpowiedzialne kształcenie menedżerów, działającej pod auspicjami United Nations Global Compact.
Była stypendystką m.in. 7 Programu Ramowego UE (udział w pobytach naukowo-dydaktycznych na uczelniach takich jak Erasmus University Rotterdam oraz ZSEM Zagreb), Fundacji rządu Niemiec DAAD (projekt badawczy z Kiel Institute for the World Economy), a także kanadyjskiej fundacji Liddle-Dekaban Foundation oraz Soros Foundation (Central European University w Budapeszcie). W ramach tych stypendiów prowadziła projekty badawcze we współpracy z zagranicznymi partnerami, w tym z Adam Smith Institute na University of Glasgow w Szkocji. Uczestniczyła również w licznych kursach zagranicznych, m.in. w Department of Social Science na Utrecht University w Holandii oraz odbywała wiele staży naukowych.
W SGH prowadzi wykłady z zakresu makroekonomii, mikroekonomii, ekonomii międzynarodowej i Europejskiego Systemu Transportowego. Realizowała również autorskie wykłady jako profesor wizytujący na uczelniach zagranicznych, takich jak Universidade Autónoma de Lisboa (Portugalia), Athens University of Economics and Business (Grecja), Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie, Wydział Ekonomii Uniwersytetu w Coimbrze (FEUC; Portugalia), Vysoká škola ekonomická v Praze (Czechy), Ilia State University in Tbilisi (Gruzja) oraz Amerykański Uniwersytet w Kairze (Egipt), Tallin University of Technology (TalTech) i inne.
Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, takie jak międzynarodowa synchronizacja cykli koniunkturalnych, transmisja szoków makroekonomicznych na poziomie regionalnym i globalnym, przenoszenie kryzysów, skutki polityki gospodarczej na poziomie międzynarodowym, system transportowy UE, jak również współpracę między nauką a biznesem, z szczególnym uwzględnieniem małych firm z branży nowoczesnych technologii (start-upy). Jest autorką ponad 60 prac naukowych z dziedziny ekonomii i zarządzania. Pisze także felietony o tematyce ekonomicznej, m.in. na stronie Instytutu Staszica.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Dr hab. Agnieszka Zofia Domańska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2017-02-15].
Publikacje