Agnieszka Dobrowolska z domu Bieńkowska (urodzona 24 września 1905 roku w Krakowie, zmarła 29 października 1979 roku tamże) była polską historyk sztuki oraz etnografką.
Życiorys
Urodziła się w 1905 roku w Krakowie jako córka Piotra Bieńkowskiego, profesora archeologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako wolny słuchacz uczestniczyła w wykładach dotyczących historii sztuki na tym samym uniwersytecie. W 1925 roku poślubiła historyka sztuki Tadeusza Dobrowolskiego. Wkrótce po ślubie przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie jej mąż objął stanowisko dyrektora Muzeum Miejskiego. W 1927 roku przenieśli się do Katowic, gdzie Tadeusz Dobrowolski został wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz organizatorem Muzeum Śląskiego. Agnieszka, jako wolontariuszka, prowadziła w muzeum bibliotekę naukową, zbierając międzynarodową literaturę poprzez wymianę. Biblioteka współpracowała z około 150 instytucjami w Polsce w zakresie wymiany publikacji.
Dobrowolska, zajmując się strojami ludowymi i sztuką ludową, samodzielnie pogłębiała swoją wiedzę z zakresu etnografii. Publikowała prace zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z mężem. W „Zaranie Śląskim” pisała artykuły dotyczące muzealnictwa oraz ludowego zdobnictwa. Po zakończeniu II wojny światowej osiedliła się w Krakowie, gdzie wydała szereg prac dotyczących etnografii Łużyc i Pomorza. Zmarła 29 października 1979 roku w Krakowie i została pochowana na cmentarzu Rakowickim.
Wybrane publikacje
- Żywotek cieszyński: ze studiów nad strojem i haftem ludowym (1930)
- Wzory hafciarstwa ludowego na Górnym Śląsku (1936)
- Strój, haft i koronka w województwie śląskim (1936, wraz z Tadeuszem Dobrowolskim)
- Muzeum Miejskie w Bielsku (1938)
- Strój Jacków jabłonkowskich (1947)
- Strój ludowy na Łużycach (1948)
- Strój pyrzycki (1955)