Agnieszka Maria Czajkowska
Agnieszka Maria Czajkowska (urodzona w 1966 roku) to polska literaturoznawczyni, posiadająca stopień dr hab. nauk humanistycznych, a także pełniąca funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Literaturoznawstwa oraz dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Życiorys
W 1990 roku ukończyła studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 17 lutego 1999 roku obroniła pracę doktorską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, której tytuł brzmiał „Od mitologizacji do mistyfikacji. Romantyczne tradycje powrotu do „kraju lat dziecinnych” w polskiej prozie współczesnej” (promotorem był Marian Maciejewski). Habilitację uzyskała 14 listopada 2007 roku na podstawie pracy pt. „Historia i „przedmiot tragiczny”. Wokół pisarstwa Maurycego Mochnackiego, Pawła Jasienicy i Zbigniewa Herberta”. 5 lutego 2019 roku otrzymała tytuł profesora w zakresie nauk humanistycznych.
Obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Instytucie Literaturoznawstwa oraz dziekana na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
W przeszłości była dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Życie prywatne
Agnieszka Maria Czajkowska jest żoną i matką trojga dzieci, w tym dwóch córek: Klaudyny i Oli oraz syna Mikołaja.
Publikacje
- 2010: Tragedia – między tekstem literatury a historią
- 2012: „Mój wiek?” Doświadczenie historyczne w twórczości Czesława Miłosza
- 2012: Od kresów do pograniczy. Literatura polska XIX i XX wieku na tropach wielokulturowości
- 2013: Aleksander Wat i doświadczenie historyczne
- 2014: Historia literatury jako prowokacja. Jarosław Marek Rymkiewicz czyta Słowackiego