Agnieszka Cybal-Michalska
Agnieszka Cybal-Michalska to profesor nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, specjalizująca się w pedagogice młodzieży oraz socjologii edukacji. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pełniła funkcję Dziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych w latach 2016–2024. Od 2025 roku zasiada w Radzie Uczelni tego uniwersytetu. Od 2020 roku pełni rolę Przewodniczącej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz jest Wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Jest również zagraniczną członkinią Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy. W 2023 roku została wybrana do Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024-2027 oraz uzyskała tytuł Doctor Honoris Causa Ługańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Ukończyła studia MBA „Zarządzanie Szkołą Wyższą” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w 2014 roku.
Życiorys
Agnieszka Cybal-Michalska jest absolwentką Technikum Kolejowego w Poznaniu, gdzie zdobyła zawód ekonomisty. W 1997 roku ukończyła studia na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jej praca magisterska dotycząca systemu wartości młodzieży szkolnej powstała pod kierunkiem Prof. Marii Dudzikowej. W 2001 roku uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy „Orientacje proeuropejskie młodzieży. Stan i potrzeby edukacyjne”, której promotorem był Prof. Aleksander Zandecki. W 2007 roku obroniła pracę habilitacyjną pt. „Tożsamość młodzieży w perspektywie globalnego świata. Studium socjopedagogiczne” i uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk społecznych otrzymała 14 sierpnia 2014 roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Od 2015 roku jest związana zawodowo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie objęła stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 2008–2016 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych, a w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024 była dziekanem tego wydziału. W 2008 roku została kierownikiem Zakładu Pedagogicznych Problemów Młodzieży, który w 2019 roku zmienił nazwę na Zakład Socjopedagogicznych Problemów Młodzieży.
Od 2016 roku przewodniczy Sekcji Pedagogiki Młodzieży KNP PAN oraz Zespołowi Pedagogiki Młodzieży.
Działalność naukowa
Jej badania koncentrują się na takich obszarach jak pedagogika młodzieży, kultura, społeczna, praca oraz socjologia edukacji. Zainteresowania naukowe Agnieszki Cybal-Michalskiej obejmują socjopedagogiczne problemy młodzieży. Złożoność podejmowanych tematów oraz ich interdyscyplinarny charakter odzwierciedlają jej aktywności badawcze. Bliskie są jej również zagadnienia dotyczące europejskiego wymiaru edukacji oraz jej ewolucji w kontekście globalnym. Wśród jej publikacji znajdują się m.in. monografie: „Orientacje proeuropejskie młodzieży. Stan i potrzeby edukacyjne” (2001), „Tożsamość młodzieży w perspektywie globalnego świata. Studium socjopedagogiczne” (2006), „Młodzież akademicka a kariera zawodowa” (2013), oraz redakcje naukowe książek takich jak „Jednostka, społeczeństwo i edukacja w globalnym świecie” (2006) i „Tożsamość w kontekście edukacyjnym i społeczno-kulturowym. Między partykularyzmem a uniwersalizmem” (2011).
Agnieszka Cybal-Michalska jest również współautorką monografii: „Polish Students and Alcohol. Conditions and Consequence” (2022) oraz „Wyzwania i dylematy uspołecznienia edukacji” (2024). Pełni funkcję redaktor naczelnej czasopisma „Rocznik Pedagogiczny”, które ukazuje się nieprzerwanie od 1972 roku i półrocznika „Kultura – Społeczeństwo – Edukacja” (Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu). Współredaguje naukową serię KNP PAN: „Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki” oraz jest członkinią Rad Redakcyjnych wielu czołowych czasopism w obszarze nauk pedagogicznych i socjologicznych, a także recenzentką licznych publikacji krajowych i międzynarodowych.
Odznaczenia
- Srebrny Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz upowszechniania idei europejskiej (2014)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (2015)
- Medal Unii Lubelskiej w uznaniu za wieloletnią działalność dydaktyczno-badawczą oraz aktywną współpracę z lubelskim środowiskiem naukowym (2022)
- Medal Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego za szczególne zasługi na rzecz rozwijania nauk pedagogicznych (2023)
- Medal Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy im. K.D. Uszyńskiego (2023) za wkład w rozwój nauk pedagogicznych i systemu oświaty w Polsce i na Ukrainie oraz wsparcie działań edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w czasie wojny (2023)
- Medale za zasługi w rozwoju uczelni: UAM w Poznaniu, UWM w Olsztynie, UMCS w Lublinie