Agnieszka Cubała

Agnieszka Cubała

Agnieszka Cubała (ur. 1975) to polska pisarka oraz popularyzatorka historii, która koncentruje się na tematyce powstania warszawskiego.

Życiorys

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy, a następnie studiowała w Szkoły Głównej Handlowej, gdzie zgłębiała Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne oraz Zarządzanie i Marketing. Jej debiut literacki miał miejsce z książką Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego, która była jej pracą magisterską.

Agnieszka zajmuje się tematyką powstania styczniowego oraz warszawskiego, a także aktywnością kobiet w historii. Interesuje się również historią Piaseczna, swojego miejsca zamieszkania, co zaowocowało publikacją m.in. Sportowe dzieje Piaseczna. W swojej pracy opiera się na historiach mówionych i jest autorką 11 książek. Opracowała także hasła do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Była konsultantką polskiej edycji książki Normana Davisa Powstanie’44. Pisze artykuły prasowe, udziela się w mediach, wygłasza prelekcje oraz uczestniczy w spotkaniach autorskich. Uczestniczyła również w konferencjach naukowych organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Edukacji w Sporcie.

Agnieszka pracowała nad przygotowaniem i organizacją muzealnych ekspozycji stałych oraz wystaw czasowych, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Regionalnym w Piasecznie.

Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Klio w kategorii Varsaviana: w 2016 roku otrzymała nagrodę za książkę Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy, natomiast w 2021 roku nagrodę II stopnia za Warszawskie Dzieci ’44. W 2022 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację wiedzy o powstaniu warszawskim. Otrzymała również Odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, a w 2022 roku za popularyzację wiedzy o bitwie pod Pęcicami – Medal „Orzeł Pęcicki”. W latach 2021 i 2022 była nominowana do Nagrody BohaterONy. W 2024 roku otrzymała odznaczenie Dumni z Powstańców.

Agnieszka Cubała jest członkinią Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Przypisy