Agnieszka Chrzanowska (urodzona w 1968 roku w Sosnowcu) to polska aktorka, piosenkarka oraz autorka muzyki i tekstów. Należy do Akademii Fonograficznej ZPAV i specjalizuje się w poezji śpiewanej oraz piosence autorskiej.
Życiorys
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a wcześniej uczęszczała do krakowskiej Szkoły Aktorskiej SPOT.
W latach 1996–2003 była związana z Piwnicą pod Baranami, a później z klubem „Alchemia” na krakowskim Kazimierzu. Następnie przez dwa lata prowadziła Teatr Piosenki, który założyła z Michałem Zabłockim w Centrum w Krzysztoforach. W okresie 2010–2011 pełniła funkcję Dyrektor Artystycznej Radiowego Teatru Piosenki w Radiu Kraków. Jest autorką audycji radiowej „Nieobojętna częstotliwość drgań”, która miała na celu promowanie współczesnych polskich kompozytorów, autorów tekstów oraz wybitnych wykonawców, których twórczość skupia się na piosence.
Chrzanowska jest laureatką trzech prestiżowych nagród podczas 21. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za utwory „Camille Claudel” i „Pustka w środku”, pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu za „Ulicę Rajską” i „Po drugiej stronie tęczy”, a także trzeciej nagrody na warszawskim Festiwalu Sztuki Estradowej za „Dług” i „Zakochały się chłopaki”. Otrzymała również „Wawrzyn Olimpijski” od Polskiego Komitetu Olimpijskiego za album „Ogień Olimpijski”, na którym znajdują się jej kompozycje do wierszy Michała Zabłockiego (album zaprezentowała w 2004 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w Centrum Kultury „Technopolis” w dzielnicy Gazi). Była nominowana do nagrody Fryderyk 2000 za album „Cały świat płonie” oraz Fryderyk 2005 za płytę „Tylko dla Kobiet”. W 2013 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W jej dorobku artystycznym znajduje się ponad sto kilkadziesiąt kompozycji do wierszy i tekstów wielu współczesnych polskich poetów, w tym Michała Zabłockiego, Włodzimierza Dulemby, Tomasza Adamskiego, Józefy Latos, Krzysztofa Sikory, Witolda Jędrzejczaka oraz Kamila Śmiałkowskiego. Stworzyła muzykę do wierszy Czesława Miłosza „Przypowieść o maku”, Bolesława Leśmiana „Śmierć wtórna” oraz Georga Trakla „Wieczór zimowy”. Jest także autorką muzyki, tekstów i koncepcji artystycznej spektaklu „Mężczyzna prawie idealny”, który został napisany dla aktora i wokalisty Artura Gotza (premiera odbyła się w listopadzie 2013 roku w Teatrze Nowym w Łodzi). Stworzyła także muzykę do jedynej znanej Pieśni o Trójcy Świętej, do tekstu Michała Zabłockiego. Utwór składa się z trzech części i jest przeznaczony na trzy głosy solowe, oktet wokalny, flugelhorn oraz fortepian.
Do tej pory wydała osiem solowych albumów. Wiele kompozycji Agnieszki Chrzanowskiej ma także wersje językowe: angielskie, francuskie lub greckie. Jej siódmy album „Piosenki do mężczyzny” (wydany w listopadzie 2013 roku) zawiera siedemnaście premierowych utworów, z większością tekstów autorstwa samej artystki. Na płycie gościnnie wystąpił włoski wirtuoz akordeonu, Marco Lo Russo.
Agnieszka Chrzanowska aktywnie wspiera organizacje działające na rzecz zwierząt, organizując aukcje oraz uczestnicząc w koncertach charytatywnych i akcjach interwencyjnych. Została za to uhonorowana statuetką „Dżoka” przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Krakowie.
Rodzinne i emocjonalne związki artystki sięgają Grecji, skąd pochodził jej dziadek. W latach 1997–1998 studiowała tam śpiew klasyczny w Kawali.
Spektakle
„Mężczyzna prawie idealny” – koncepcja spektaklu, teksty piosenek, muzyka oraz konsultacja artystyczna: Agnieszka Chrzanowska. Spektakl w wykonaniu i reżyserii Artura Gotza. Premiera miała miejsce w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
„Pan Kazimierz” – udział w spektaklu muzycznym o krakowskiej dzielnicy w reżyserii Łukasza Czuja, do którego teksty piosenek napisał Michał Zabłocki. Chrzanowska skomponowała muzykę do utworów „Mojżesz”, „Helena Rubinstein” oraz „Madonna od demonów”. Była także producentką muzyczną albumu z utworami ze spektaklu (wyd. Poemat).
„Warjutkowie” – w spektaklu muzycznym na podstawie poematu Michała Zabłockiego, w reżyserii Pawła Szarka, zagrała siedem kobiecych ról, a w spektaklu znalazło się siedem kompozycji Chrzanowskiej, w tym: „Piosenka polityków”, „Siostry Warjutki” i „Wolna”.
Dyskografia
„Słowa” (1996)
„Nie bój się nic nie robić” (1998)
„Cały świat płonie” (2000)
„Ogień olimpijski” (2004)
„Tylko dla kobiet” (2005)
„Bez udziału gwiazd” (2009)
„Piosenki do mężczyzny” (2013)
„Dom na Skale – Live in Wadowice” (2016), wyd. Universal Music Polska
Single
„Cały świat płonie” (2000)
„Zakochały się chłopaki” (2005)
„Delikatnie poprzez wiatr” (2005)
„Na Kazimierzu Ty” (z Dominikiem Kwaśniewskim) (2007)
„Bez udziału gwiazd” (2009)
„Nie znajdziesz mnie (Nie natrafisz na mój ślad)” (2009)
„Nie taka jak Ty” (2009)
„Budzę się” (2013)
„Nostalgia i Ty” – z udziałem Marco Lo Russo, na akordeonie (2013)
„Do góry nogami” (2015)
„Tak jak Ty nigdy nikt” (2015)
„Niebo ciągle nade mną” – z udziałem Marco Lo Russo, na akordeonie i Giulio Vinci, na pianinie (2016)
Przypisy
Linki zewnętrzne