Agnieszka Buczyńska

Agnieszka Maria Buczyńska

Agnieszka Maria Buczyńska, z domu Chmielewska, urodziła się 22 września 1986 roku w Tczewie. Jest polską działaczką społeczną, socjolożką i polityczką, specjalizującą się w społeczeństwie obywatelskim. Od 2022 roku pełni funkcję II wiceprzewodniczącej partii Polska 2050, a od 2023 roku jest posłanką na Sejm X kadencji oraz ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego. Dodatkowo, przewodniczy Komitetowi do spraw Pożytku Publicznego w trzecim rządzie Donalda Tuska (2023–2024).

Życiorys

Agnieszka Buczyńska ukończyła studia licencjackie z politologii na Uniwersytecie Gdańskim w 2009 roku oraz magisterskie z socjologii w Collegium Civitas w Warszawie w 2012 roku. W 2021 roku zdobyła także tytuł MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

W swojej karierze zawodowej była mocno związana z organizacjami pozarządowymi. W latach 2008–2014 pełniła rolę wiceprezesa, a w latach 2015–2019 była prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Zajmowała się badaniami dotyczącymi aktywności społecznej seniorów oraz była członkinią Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego i Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 roku dołączyła do Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu. Była pomysłodawczynią oraz autorką aplikacji Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, który miasto uzyskało w 2022 roku.

W 2018 roku współpracowała z komitetem Pawła Adamowicza „Wszystko dla Gdańska” w ramach kampanii samorządowej, a w 2019 roku brała udział w kampanii Aleksandry Dulkiewicz w przedterminowych wyborach. W lutym 2020 roku postawiono jej zarzuty karne związane z organizacją finału WOŚP w 2019 roku, podczas którego tragicznie zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W lutym 2023 roku została uniewinniona wyrokiem sądu pierwszej instancji, a wyrok ten uprawomocnił się w kwietniu 2024 roku.

W 2020 roku była członkinią sztabu wyborczego Szymona Hołowni w trakcie kampanii prezydenckiej, odpowiadając za kwestie wolontariatu. Później została współzałożycielką oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050. W marcu 2022 roku weszła w skład zarządu partii Polska 2050 Szymona Hołowni, obejmując stanowiska drugiej wiceprzewodniczącej oraz sekretarza generalnego. W wyborach w 2023 roku zdobyła mandat poselski X kadencji, kandydując z pierwszego miejsca na liście koalicji Trzecia Droga w okręgu gdańskim, uzyskując 35 213 głosów. Została zastępczynią przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz członkinią Komisji Polityki Senioralnej.

12 grudnia 2023 roku Sejm X kadencji powołał ją na stanowisko ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego oraz przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego w trzecim rządzie Donalda Tuska. Następnego dnia prezydent RP Andrzej Duda powołał ją na te stanowiska. W czerwcu 2024 roku, podczas zjazdu krajowego Polski 2050, przestała pełnić funkcję sekretarza generalnego, pozostając na stanowisku drugiej wiceprzewodniczącej partii. 16 października tego samego roku, w związku z rezygnacją z funkcji rządowych z powodów zdrowotnych, została odwołana z Rady Ministrów.

Wyróżnienia

Agnieszka Buczyńska była nominowana do tytułu „Osobowość Pomorza 2017” w plebiscycie „Dziennika Bałtyckiego”. W 2019 roku otrzymała Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego w kategorii „gdański społecznik roku”.

Życie prywatne

Jest żoną Pawła Buczyńskiego, który pełni funkcję prezesa operatora stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Para ma dwie córki.

Przypisy