Agnieszka Balewska

Agnieszka Balewska

Agnieszka Balewska, znana również jako Dr Agi Bali oraz Agille Bagille (ur. 1967), to polska malarz, publicystka oraz animatorka kultury, która mieszka w Poznaniu. Jej twórczość obejmuje różnorodne dziedziny, takie jak performance dźwiękowo-motoryczny, rysunek, grafika komputerowa, malarstwo, jak również sztuka obiektu i przestrzeni. Ostatnio skupia się głównie na „autorskim recyklingu” różnych przedmiotów, które zostały odrzucone przez innych, malując na nietypowych podłożach, takich jak styropian, miękkie parawany czy szkła okienne. Dodatkowo, realizuje performance dźwiękowo-słuchowy.

Życiorys

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, obecnie znanej jako Uniwersytet Artystyczny. W 1993 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa pod kierunkiem prof. Jerzego Kałuckiego oraz z rysunku pod okiem prof. Jarosława Kozłowskiego, a także z teorii u prof. Jerzego Ludwińskiego.

W 2002 roku otrzymała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, za pracę zatytułowaną „Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu” (pod kierunkiem prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej, wydana w Paryżu w 2005 roku). W latach 2000-2003 prowadziła wykłady zarówno w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, jak i na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczestniczyła również w XIV Kongresie Estetycznym w 1998 roku w Lublanie (Słowenia) oraz w XV Kongresie Estetycznym w Tokio (Japonia) w 2001 roku.

Wystawy i wyróżnienia

Agnieszka Balewska zrealizowała ponad 30 wystaw zbiorowych oraz około 50 wystaw indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w takich miastach jak Poznań, Warszawa, Łódź, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Frankfurt nad Odrą, Bonn, Hanower, Londyn, Nottingham, Tokio oraz Bruksela.

W 1995 roku otrzymała Stypendium dla Młodych Twórców przyznane przez Kapitułę Wydziału Kultury i Sztuki w Poznaniu. W 2000 roku zdobyła Medal Młodej Sztuki, przyznany przez Kapitułę „Głosu Wielkopolskiego”. W tym samym roku, jako jedyna artystka z Poznania, została zaproszona na ogólnopolską wystawę „Najgroźniejsze Pędzle” (prezentującą najlepszych młodych malarzy) w Królikarni w Warszawie.

W 2004 roku została stypendystką Ministra Kultury, a w 2007 roku uzyskała roczne stypendium Marszałka Wielkopolski. W 2010 i 2014 roku otrzymała stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

W 2024 roku prace Agnieszki Balewskiej oraz innych członków jej grupy artystycznej Lagunart były prezentowane na wystawie pt. „Rozdroża Lagunartu” w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Działalność publicystyczna

Ważnym aspektem działalności Agnieszki Balewskiej jest promocja sztuki innych artystów oraz krytyka artystyczna. W latach 2000-2006 była członkiem redakcji czasopisma „Arteon”. Łącznie wydała ponad 40 publikacji w periodykach o sztuce w Polsce i za granicą, a także doktorat pt. „Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu”, książkę „Trzy narracje o sztuce” oraz broszury takie jak „Formy eidetyczne”, „Ludzka choroba czyli wielki szpital świata”, „Taniec Daga”, „Dzień Ważnych Form” oraz tomik wierszy „Pieśni Czarnowłosej” i cykl opowiadań metaforycznych – „Myśli z Laguny 2014”.

Galeria, studio artystyczne i grupa Lagunart.pl

Od 1994 roku Agnieszka Balewska prowadzi Galerię Werbalną „DUCK-TAK”, która początkowo mieściła się w „Domu Literatury” przy ul. Wronieckiej, a obecnie znajduje się na Osiedlu Pod Lipami w Poznaniu. W galerii tej prezentuje sztukę współczesną wybitnych osobowości artystycznych, do każdej ekspozycji pisząc tekst analityczny, który jest odczytywany podczas wernisaży i publikowany w Internecie.

W 2001 roku powołała do życia Studio Artystyczne i Naukowe „DUCK-ART”, prowadząc działalność edukacyjną w zakresie praktyki i teorii artystycznej. Była także inicjatorką Stowarzyszenia Twórczego „DUCK-ATTACK”, które funkcjonowało w latach 2006-2013. Po rozwiązaniu tego stowarzyszenia, zreorganizowała część zespołu artystów i humanistów w grupę Lagunart.pl oraz utworzyła Galerię Artystyczną Lagunart&ducky, która stała się istotnym punktem na kulturalnej mapie Poznania. Jej działalność jest dokumentowana przez wiele reportaży telewizyjnych.

W 2018 roku została nominowana do tytułu wolontariuszki roku przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związku Organizacji Pozarządowych za swoją działalność społeczną. W 2021 roku jej Projekt Alfa 2020 zakwalifikował się do konkursu Inicjatory, na najlepszą poznańską inicjatywę pozarządową.

W 2024 roku wybrane dzieła 12 twórców z jej grupy artystycznej zostały zaprezentowane na wystawie pt. „Rozdroża Lagunartu” w renomowanej galerii sztuki współczesnej w Poznaniu.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Dossier Agnieszki Balewskiej

Archiwum Galerii Werbalnej Duck-Tak

Magdalena Dąbrowska „Słoneczny wernisaż”, artykuł z 11 czerwca 2013 w portalu pion.pl