Agnew

Historia klanu Agnew

Agnew to szkockie nazwisko oraz nazwa klanu, który pochodzi z regionów Wigtownshire oraz Galloway.

Na temat pochodzenia nazwiska i rodu istnieją dwie główne teorie. Pierwsza, która jest najczęściej uznawana za najbardziej wiarygodną, sugeruje, że nazwisko Agnew wywodzi się z Francji, a konkretnie z baronii d’Agneaux w Normandii. Baronowie d’Agneaux osiedlili się w Anglii po podboju normandzkim, a część rodu przeniosła się w XII wieku do doliny Liddesdale w Szkocji.

Druga teoria wskazuje na pochodzenie nazwiska z jednego z klanów w Ulsterze, który osiedlił się w Dal Riacie. W tej teorii pierwotna forma nazwiska O’Gnive przeszła ewolucję przez O’Gnyw i MacGnive, aż do obecnej formy Agnew. Zwolennicy tej hipotezy zauważają także popularność nazwiska w Irlandii.

Najstarsze wzmianki o klanie Agnew pochodzą z roku 1375, kiedy to Agnew, Lord of Larne, towarzyszył Edwardowi BruceRoberta Bruce’a, w wyprawie do Irlandii, mającej na celu wsparcie Irlandczyków w walce z Anglikami.

W 1426 roku Andrew Agnew otrzymał nadanie dóbr oraz urząd konstabla Lochnaw. W 1451 roku został szeryfem Wigtown, a urząd ten jest sprawowany przez jego potomków do dnia dzisiejszego.

W XV wieku Agnewowie byli lennikami potężnego klanu Douglasów, co zapewniało im pośrednie korzyści z królewskich łask, które spływały na Douglasów.

W 1547 roku, podczas bitwy z Anglikami pod Pinkie, zginął Andrew Agnew of Lochnaw.

Sir Patrick Agnew of Lochnaw, poseł do parlamentu z Wigtownshire, został mianowany baronetem Nowej Szkocji w 1629 roku.

W czasie powstań jakobickich klan Agnew opowiedział się po stronie brytyjskiego rządu.

Spiro Agnew, wiceprezydent USA w latach 1969–1973, nie pochodził z tego klanu, a jego nazwisko jest anglicyzowanym skrótem greckiego rodowego nazwiska Spiros Anagnostopoulos.

Linki zewnętrzne:

ワクワクメメール登録.co clanagnew.info [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-12)].