Agnes Pockels

Agnes Luise Wilhelmine Pockels (ur. 14 lutego 1862 w Wenecji, zm. 21 listopada 1935 w Brunszwiku) była niemiecką fizykochemiczką samoukiem oraz pionierką badań nad zjawiskami zachodzącymi na powierzchni cieczy.

Życiorys

Agnes Pockels przyszła na świat w 1862 roku w Wenecji, gdzie jej ojciec, Theodor Pockels, służył jako oficer w armii austriackiej. W 1865 roku urodził się jej brat, Friedrich (Fritz) Pockels, który później został niemieckim fizykiem specjalizującym się w optyce i odkrył efekt Pockelsa.

W 1871 roku rodzina przeprowadziła się do Brunszwiku, gdzie Agnes uczęszczała do miejskiej szkoły średniej dla dziewcząt w latach 1872–1877. Była to jedyna formalna edukacja, jaką otrzymała w swoim życiu. W tamtym czasie niemieckie uniwersytety nie przyjmowały kobiet, a gdy w końcu pojawiła się taka możliwość, jej rodzice nie zgodzili się na dalszą edukację Agnes. Dopiero w 1883 roku, kiedy Fritz rozpoczął studia z zakresu fizyki, Agnes miała dostęp do podręczników akademickich i literatury naukowej. Mieszkała w Brunszwiku do końca swoich dni, prowadząc dom i opiekując się chorymi rodzicami.

Praca naukowa

Agnes Pockels rozpoczęła swoje eksperymenty z warstwami powierzchniowymi w wieku 18 lat, prowadząc je w swojej kuchni. Zainspirowała się zjawiskiem tworzenia się piany oraz błon powierzchniowych na brudnej wodzie podczas zmywania naczyń.

Wyniki swoich badań opublikowała w 1891 roku, pisząc do lorda Rayleigha, który pomógł jej w publikacji tłumaczenia listu w czasopiśmie „Nature”. W liście tym opisała swój przyrząd pomiarowy (wczesna wersja wanny Langmuira-Blodgett), który umożliwiał badanie zależności między napięciem powierzchniowym, grubością warstwy a obecnością zanieczyszczeń oraz przedstawienie uzyskanych wyników.

W latach 1891–1918 Pockels opublikowała łącznie czternaście prac w takich czasopismach jak „Nature”, „Naturwissenschaftliche Rundschau”, „Annalen der Physik”, „Physikalische Zeitschrift” oraz „Die Naturwissenschaften”. Jej badania zostały przerwane przez I wojnę światową, a po 1918 roku Agnes Pockels opublikowała jedynie dwie prace: The measurement of surface tension with the balance (1926) w „Science” oraz Über die Abhängigkeit der Benetzbarkeit fester Körper von der Berührungsdauer (1933) w „Kolloid-Zeitschrift”.

Publiczne uznanie dla jej osiągnięć przyszło późno. W 1931 roku otrzymała doroczną nagrodę niemieckiego Kolloidgesellschaft, a w 1932 roku została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

M. Elizabeth Derrick. Agnes Pockels, 1862–1935. „Journal of Chemical Education”. 59 (12), s. 1030–1031, 1982. (ang.).

Linki zewnętrzne

Edward J. Covington: Agnes Pockels – Making History at the Kitchen Sink. [dostęp 2011-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-14)]. (ang.).