Agnès Buzyn

Agnès Buzyn (urodzona 1 listopada 1962 roku w Paryżu) to francuska lekarz i akademik, profesor, która pełniła funkcję ministra solidarności i zdrowia w latach 2017–2020.

Życiorys

Jako lekarz, Agnès Buzyn kształciła się w Paryżu w École alsacienne, a jej specjalizacja obejmowała hematologię, immunologię oraz transplantologię. Była związana zawodowo z Hôpital Necker-Enfants malades, szpitalem uniwersyteckim w ramach Université Paris-Descartes, gdzie od 1992 roku kierowała oddziałem intensywnej terapii. Później objęła stanowisko profesora na Université Pierre-et-Marie-Curie.

W latach 2008–2013 pełniła rolę przewodniczącej rady dyrektorów Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN). W 2011 roku została prezesem Narodowego Instytutu do Spraw Raka (INCa), a w 2016 roku stanęła na czele Haute Autorité de santé, publicznej instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie i rozpowszechnianie wytycznych dotyczących opieki zdrowotnej.

W maju 2017 roku, w nowo powołanym gabinecie Édouarda Philippe’a, objęła stanowisko ministra solidarności i zdrowia, które zajmowała również w drugim rządzie tego premiera, utworzonym w czerwcu 2017. Dołączyła do prezydenckiego ugrupowania La République en marche. 16 lutego 2020 roku złożyła rezygnację z funkcji ministra, aby ubiegać się o stanowisko mera Paryża w lokalnych wyborach zaplanowanych na marzec 2020 roku, które zakończyły się jej porażką w drugiej turze.

W styczniu 2021 roku została mianowana specjalnym wysłannikiem dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie. W związku z tym ogłosiła zakończenie swojej działalności politycznej oraz zrezygnowała z mandatu radnej 17. dzielnicy Paryża, uzyskanego w 2020 roku.

Życie prywatne

Agnès Buzyn pochodzi z rodziny żydowskiej. Jest córką psycholożki Etty Buzyn i lekarza Élie Buzyna, który pochodzi z Łodzi. Oboje rodzice przeżyli Holocaust. Jej pierwszym mężem był Pierre-François Veil, syn Simone Veil.

Drugim mężem Agnès Buzyn jest Yves Lévy, profesor medycyny, który specjalizuje się w badaniach nad AIDS. Jego pełnienie funkcji dyrektora generalnego instytutu Inserm, głównej państwowej instytucji zajmującej się badaniami medycznymi we Francji, w kontekście objęcia przez jego żonę stanowiska ministra zdrowia, wzbudziło kontrowersje dotyczące konfliktu interesów oraz braku przejrzystości.

Przypisy