Aglomeracja białostocka
Aglomeracja białostocka to obszar znajdujący się w centralnej części województwa podlaskiego, który obejmuje miasto Białystok oraz pobliskie gminy. W skład aglomeracji wchodzą takie miejscowości jak: Łapy, Choroszcz, Czarna Białostocka, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, a w zależności od przyjętej koncepcji również Mońki, Knyszyn i Suraż. Powierzchnia tego obszaru wynosi od 1804,76 do 2129,21 km², a liczba mieszkańców waha się od 403 tys. do 432 tys. osób.
Koncepcje aglomeracji białostockiej
Koncepcja urzędu marszałkowskiego
W 2003 roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprezentował, że aglomeracja białostocka składa się z miasta Białystok oraz 10 okolicznych gmin w powiecie białostockim, w tym: Łapy, Suraż, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna, Choroszcz, Dobrzyniewo Kościelne, Wasilków, Czarna Białostocka, Supraśl i Zabłudów.
Koncepcja P. Swianiewicza i U. Klimskiej
W 2005 roku Paweł Swianiewicz oraz Urszula Klimska określili obszar aglomeracji białostockiej, który obejmował Białystok oraz 12 sąsiednich gmin. W 2002 roku mieszkało tam 427 tys. osób. Podczas wyznaczania granic aglomeracji przeprowadzono analizę przyległych obszarów, uwzględniając saldo migracji z lat 1998–2002, gęstość zaludnienia (z 2002 roku) oraz współczynnik zatrudnienia związany z intensywnością dojazdów.
Obszar funkcjonalny
Zgodnie z programem ESPON, obszar funkcjonalny Białegostoku (FUA, ang. Functional Urban Area) w 2002 roku liczył 403 tys. mieszkańców.