Aglauros (córka Kekropsa)

Aglauros (znana również jako Agraulos, Aglaulos, Aglaure, Aglaule) to postać z mitologii greckiej, będąca królewną ateńską, córką Kekropsa i jego żony, która również nosiła imię Aglauros. Aglauros jest siostrą Herse i Pandrosos.

Mitologia

Istnieje kilka (częściowo sprzecznych) mitów związanych z Aglauros:

Aglauros jest przedstawiana jako kochanka Aresa i matka jego córki, Alkippe.

W micie o Erichtoniosie Aglauros pełni rolę jednej z opiekunek tego herosa. Wbrew zakazowi Ateny, zarówno Herse, jak i Aglauros, zajrzały do zamkniętego koszyka, w którym znajdował się Erichtonios. Po ujrzeniu dziecka z wężem, młode kobiety ogarnęło szaleństwo i skoczyły z skał Akropolu. W wersji przedstawionej przez Owidiusza, tylko Herse, która złamała rozkaz bogini, popadła w szaleństwo. Owidiusz opisuje również Aglauros jako zazdrosną o romans Herse z Hermesem. Próbowała przeszkodzić bogowi, co doprowadziło do tego, że Hermes zamienił ją w kamień.

Inna, mniej znana wersja mitu mówi, że Aglauros złożyła się w ofierze, aby zakończyć długotrwałą wojnę, dowiadując się, że wojna skończy się tylko wtedy, gdy ktoś z obywateli złoży dobrowolną ofiarę. Wówczas Aglauros skoczyła z skał Akropolu. Ateńczycy uczcili ją, wznosząc sanktuarium w grocie na zboczu Akropolu, gdzie młodzieńcy ateńscy otrzymywali swoją pierwszą zbroję oraz składali przysięgę wierności ojczyźnie. Obchodzono święto i misteria ku czci Aglauros w Atenach, a jeden z demów ateńskich przyjął jej imię. Zgodnie z Porfiriuszem, Aglauros była także czczona na Krecie, gdzie składano jej ofiary z ludzi.

Aglauros w literaturze antycznej

Apollodoros, Biblioteka 14, 2; 14, 6

Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie I, 18, 2

Hygin, Fabulae 166

Owidiusz, Metamorfozy II, 560 i nast.; 710-835

Księga Suda pod hasłem Agraulos

Hezychiusz, pod hasłem Agraulos

Porfiriusz, De abstinentia I, 2

Plutarch, Alkibiades 15

Bibliografia

P. Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wyd. Ossolineum, 1990, s. 12, ISBN 83-04-01069-0.

R. Graves, Mity greckie, Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1992, sekcja 25d-f, s. 97-100; ISBN 83-06-02284-X

Linki zewnętrzne

Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. ancientlibrary.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-07-28)].