Agkistrodon

Agkistrodon to rodzaj węży, który należy do podrodziny grzechotników (Crotalinae) w rodzinie żmijowatych (Viperidae).

Zasięg występowania

Gatunki tego rodzaju można spotkać w Ameryce Północnej, w tym w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, oraz w Ameryce Środkowej, gdzie występują w takich krajach jak Belize, Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua i Kostaryka.

Systematyka

Etymologia

Agkistrodon (Agkishodon) pochodzi od greckiego słowa αγκιστρον (agkistron), które oznacza „haczyk do wędki, hak”, oraz οδους (odous), οδοντος (odontos) – „ząb”.

Scytale wywodzi się z greckiego σκυταλη (skutalē) lub σκυταλον (skutalon), co oznacza „kij, pałka”. Gatunkiem typowym jest Boa contortrix Linnaeus, 1766.

Cenchris pochodzi od greckiego κεγχρις (kenkhris) oraz κεγχριδος (kenkhridos), co odnosi się do „węża mającego na grzbiecie wypukłości podobne do prosa”. Gatunek typowy to Cenchris mokeson Daudin, 1803 (= Boa contortrix Linnaeus, 1766).

Tisiphone w mitologii greckiej to Tyzyfone (gr. Τισιφoνη Tisiphonē, łac. Tisiphone), jedna z Eryn, siostra Alekto oraz Megajry. Była mścicielką, karającą za morderstwa, takie jak ojcobójstwo, bratobójstwo i zabójstwo. Gatunek typowy to Scytalus cupreus Rafinesque, 1818 (= Boa contortrix Linnaeus, 1766).

Acontias oznacza „szybko uderzający wąż” w greckim (ἀκοντιας akontias). Gatunkiem typowym jest Crotalus piscivorus Lacépède, 1789.

Toxicophis oznacza „trucizna do zatruwania strzał” w greckim (τοξικος toxicos), od τοξον (toxon) – „łuk” oraz οφις (ophis), οφεως (opheōs) – „wąż”. To nazwa zastępcza dla Acontias Troost, 1836 (nazwa już zajęta przez Acontias Cuvier, 1817, w rodzinie Scincidae).

Podział systematyczny

Rodzaj obejmuje następujące gatunki:

  • Agkistrodon bilineatus – mokasyn meksykański
  • Agkistrodon conanti
  • Agkistrodon contortrix – mokasyn miedziogłowiec
  • Agkistrodon howardgloydi
  • Agkistrodon laticinctus
  • Agkistrodon piscivorus – mokasyn błotny
  • Agkistrodon russeolus
  • Agkistrodon taylori

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

A.M.F.J. Palisot de Beauvois. Memoir on Amphibia. „Transactions of the American Philosophical Society”. 4, s. 362–381, 1799. (ang.)

G. Troost. On a new genus of Serpents, and two new species of the genus Heterodon, inhabiting Tennessee. „Annals of the Lyceum of Natural History of New York”. 3 (3–7), s. 174–190, 1828–1836. (ang.)

Edmund C.E.C. Jaeger, Source-book of biological names and terms, wyd. 1, Springfield: Charles C. Thomas, 1944, s. 1–256, OCLC 637083062 (ang.).