Agitacja
Agitacja to działalność mająca na celu zjednanie dla określonej sprawy, idei czy poglądów; obejmuje propagowanie haseł lub ideologii.
Jest to jedna z form propagandy, która ma na celu osiągnięcie konkretnego, doraźnego celu. Metody prowadzenia agitacji obejmują: reklamy, ulotki, słowa, plakaty oraz przemówienia wiecowe (które są najstarszą formą tej działalności).
W Polsce dozwolona jest m.in. agitacja związkowa w zakładach pracy, co jest gwarantowane w Konstytucji jako wolność zrzeszania się pracowników.
Zakaz agitacji
W wielu krajach istnieją przepisy prawne zabraniające prowadzenia agitacji politycznej w określonych warunkach. W Polsce agitacja polityczna jest zakazana na terenie szkół, ponieważ zgodnie z art. 86 ustawy o systemie oświaty w szkołach mogą „działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia oraz organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki”. Zgodnie z kodeksem wyborczym, agitacja wyborcza jest także zabroniona na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów (art. 108). Naruszenie tego zakazu stanowi wykroczenie zagrożone grzywną.
Agitacja wyborcza, która jest zabroniona w tzw. ciszy wyborczej, może obejmować także np. udostępnianie profili polityków na portalach społecznościowych czy klikanie przycisków typu „Lubię to” pod ich postami internetowymi.