Agim Çavdarbasha (ur. 24 marca 1944 w Peji, Kosowo; zm. 20 października 1999 w Prisztinie) był kosowskim rzeźbiarzem.
Życiorys
Był synem nauczyciela i ukończył szkołę średnią o profilu artystycznym w swojej rodzinnej miejscowości. W 1969 roku zakończył studia z zakresu rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie, w klasie Vojislava Vujisicia. Następnie, w latach 1969-1971, kontynuował naukę w Lublanie pod okiem Zdenki Kalina. Swoją pierwszą wystawę zorganizował w 1969 roku w belgradzkim Domu Młodzieży (Dom Omladine). Kolejne samodzielne wystawy miały miejsce w Prisztinie i Lublanie. W 1978 roku prace Çavdarbashy zostały zaprezentowane na wystawie zbiorowej, która ukazywała osiągnięcia współczesnej sztuki w Kosowie, a wystawa ta była dostępna dla mieszkańców Mariboru, Paryża, Kolonii i Budapesztu.
W 1970 roku Çavdarbasha został wybrany na członka Kosowskiej Akademii Nauk i Sztuk. W latach 70. był jednym z najbardziej uznawanych rzeźbiarzy współczesnych w Kosowie oraz prowadził zajęcia na Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz Uniwersytecie w Prisztinie.
Ostatnie wystawy za życia artysty miały miejsce w 1997 roku w galerii Dodona w Prisztinie oraz w restauracji „Hani i 2 Robertëve”. Większość jego rzeźb zniszczono podczas wojny w 1999 roku. W 2003 roku, z inicjatywy żony artysty, Sebajete Çavdërbasha, powstała fundacja nosząca imię rzeźbiarza, mająca na celu promowanie ocalałego dorobku artystycznego twórcy. Jego atelier w Çagllavica, znajdujące się w pobliżu Prisztiny, gdzie przechowywana była bogata kolekcja rzeźb w drewnie, spłonęło podczas zamieszek etnicznych w marcu 2004 roku. Dzięki staraniom wdowy po rzeźbiarzu, Sebi, oraz wsparciu ministerstwa kultury Kosowa, galeria została ponownie otwarta w maju 2013 roku.
Twórczość
Çavdarbasha stworzył wiele prac przedstawiających bohaterów albańskiego Odrodzenia Narodowego. Szczególnie ważne były jego rzeźby Ymera Prizreniego oraz Abdyla Frasheriego, które zostały umieszczone w kompleksie muzealnym poświęconym Lidze Prizreńskiej.
Przypisy
Bibliografia
Robert Elsie: A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B. Tauris: 2012, s. 77. ISBN 978-1-78076-431-3.
Profil artysty na stronie Akademii Nauk i Sztuk Kosowa
Biogram i prace artysty dostępne na stronie albanianarts.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-01)].