AGIL

AGIL – Kluczowy Model Analityczny w Funkcjonalizmie Strukturalnym Talcotta Parsonsa

Model AGIL jest fundamentalnym schematem analitycznym w ramach teorii funkcjonalizmu strukturalnego, opracowanym przez Talcotta Parsonsa.

Aby system społeczny mógł przetrwać, musi wykonywać cztery podstawowe funkcje. Są to:

  • Aadaptacja,
  • Gosiąganie celów,
  • Iintegracja wewnętrzna,
  • Llatencja, co oznacza system podtrzymywania wzorców i redukcji napięć.

Wokół każdej z tych funkcji tworzy się odrębny podsystem (na przykład, system polityczny odpowiada za osiąganie celów). Te podsystemy również dzielą się na mniejsze jednostki. W koncepcji Parsonsa systemy społeczne są traktowane jako całości, które są wyodrębnione z otoczenia zewnętrznego i mają wyraźne różnice. Stanowią one zamknięte całości, a nie otwarte sieci. Głównym celem każdego systemu jest przetrwanie.

Podsystemy na niższym poziomie dostarczają wyższym energię, zasoby oraz środki, podczas gdy wyżej położone systemy zapewniają kontrolę nad niższymi. Każda z funkcji prowadzi do powstania wyspecjalizowanych podsystemów, z których każdy jest jednocześnie systemem, co wiąże się z odpowiednimi konsekwencjami.

Krytycy teorii Parsonsa podnoszą zarzuty dotyczące jej analityczno-opisowego charakteru, wskazując, że nie dostarcza ona odpowiedzi na pytanie, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce. Zwracają także uwagę na jej ahistoryzm, formalizm oraz oderwanie od empirii.

== Przypisy ==