Aghast

Aghast to norweski zespół dark ambient z wpływami post-industrialu, który został założony w 1994 roku przez Tanię Stene oraz Andreę Haugen, które przyjęły pseudonimy Nachthexë (Wiedźma Nocy) i Nebelhexë (Wiedźma Mgły).

Historia

Grupa powstała w 1994 roku z inicjatywy dwóch artystek, które w tamtym czasie były żonami członków znanych zespołów blackmetalowych. Tania Stene była żoną Fenriza (Gylve Nagell) z grupy Darkthrone, natomiast Andrea Haugen była żoną Samotha (Tomas Haugen) z zespołu Emperor. Założycielki projektu przyjęły wizerunek wiedźm i przyjęły pseudonimy Nacht oraz Nebel. W 1995 roku, we współpracy z wytwórnią Cold Meat Industry, zespół wydał swój debiutancki i jedyny album zatytułowany Hexerei im Zwielicht der Finsternis. Materiał został nagrany na czterościeżkowym magnetofonie Fenriza z użyciem mikrofonu, który wcześniej należał do Deada (Per Yngve Ohlin) z zespołu Mayhem. Dwa utwory z tej płyty znalazły się również na kompilacjach …And Even Wolves Hid Their Teeth and Tongue Wherever Shelter Was Given oraz Taste This 4.

Pomimo pozytywnych recenzji albumu oraz rosnącej liczby fanów, artystki zdecydowały się zakończyć współpracę w ramach projektu. Po rozpadzie zespołu Tania Stene gościnnie wystąpiła na albumie The Ominous Silence grupy Northaunts, a następnie zajęła się projektowaniem okładek dla takich zespołów jak Ulver, Sunn O))) oraz Burzum. Andrea Haugen natomiast od 2010 roku rozwija nowy projekt dark ambientowy o nazwie Aghast Manor, z którym w 2012 roku wydała album Gaslights.

Styl muzyczny

Muzyka zespołu to jedna z najciemniejszych form dark ambientu. Do tworzenia swoich dźwięków Aghast używał różnych instrumentów, takich jak syntezatory, skrzypce, flet oraz bębny. Twórczość grupy była opisywana jako straszna i demoniczna, groźna oraz przerażająca. Krytycy określali ją jako opus atmosferyczne, które przywołuje wizje nocnych krajobrazów oraz mroczne obrazy emocji związanych z ciemną stroną mitologii nordyckiej, a także ogólną koncepcję upiornej groteski. Muzyka charakteryzuje się minimalizmem, wzbogaconym elementami takimi jak przerażające szepty w utworze Enter the Hall of Ice, błagalne wołania w Call from the Grave czy krzyki rozpaczy w Sacrifice. Artystki przyjęły wizerunek wiedźm, co wpłynęło na obecność w ich muzyce elementów rytualnych błagań oraz szamańskich bębnów.

Choć zespół wydał jedynie jeden album, jest on na tyle unikalny, że wciąż pojawiają się jego reedycje, m.in. w 1996 roku w Polsce (Morbid Noizz Productions), w 2009 roku w Rosji (Eternal Pride Productions), czy w 2013 roku we Włoszech (Ordo MCM).

Skład zespołu

Andrea „Nebelhexë” Haugen

Tanja „Nachthexe” Stene

Dyskografia

1995 : Hexerei im Zwielicht der Finsternis (Cold Meat Industry)

Przypisy

Zobacz też

  • Endura
  • Diagnose: Lebensgefahr

Linki zewnętrzne