Aggersborg

Aggersborg

Aggersborg to pozostałości wikińskiej warowni pierścieniowej, która znajduje się 2,5 km na północny wschód od miasta Aggersund w północnej Danii. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w tym regionie.

Obecnie istniejąca warownia jest rekonstrukcją, która powstała w latach 90. XX wieku. W 2023 roku, razem z czterema innymi warowniami, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Warownie pierścieniowe z epoki wikingów.

Historia

Warownia została prawdopodobnie zbudowana około 980 roku za panowania Haralda Sinozębego lub Swena Widłobrodego. Ustalenie dokładnej daty powstania stanowiska jest trudne, gdyż w tym samym miejscu istniała osada z epoki żelaza. Niemniej jednak, pięć z sześciu warowni pierścieniowych w Danii datuje się na ten sam okres. Szacuje się, że budowa obiektu zajęła jeden lub dwa lata, a jego użytkowanie trwało stosunkowo krótko, od pięciu do dwudziestu lat.

Nie ma jednoznacznych danych, które pozwalałyby określić, czy Aggersborg miała służyć jako twierdza kontrolująca szlaki handlowe, czy może pełniła funkcję koszar lub placówki szkoleniowej w związku z najazdami wikingów na Anglię.

Charakterystyka

Warownia składa się z okrągłego wału otoczonego rowem oraz czterech dróg ułożonych w kształt krzyża, które łączą centrum z zewnętrznym pierścieniem. Średnica wewnętrzna warowni wynosi 240 metrów. Rów znajduje się osiem metrów za wałem i ma około 1,3 metra głębokości. Sam wał miał prawdopodobnie cztery metry wysokości i był zbudowany z ziemi oraz darni, a dodatkowo wzmocniony dębowym drewnem. Wewnątrz fortecy, w obrębie czterech głównych dróg, znajdowały się mniejsze ulice ułożone prostopadle względem siebie.

Archeolodzy szacują, że warownia mogła pomieścić około pięciotysięczny garnizon, który był ulokowany w 48 tzw. długich domach. W każdym z czterech „sektorów” wyznaczonych przez główne drogi znajdowało się dwanaście domów, zlokalizowanych na osi północ-południe i wschód-zachód. Domy miały zaokrąglone dachy oraz boki, mierzyły 31,5 metra długości oraz 8,5 metra szerokości. Wewnątrz znajdowały się długie na 19 metrów sale, a za nimi mniejsze pomieszczenia.

Wśród odnalezionych artefaktów było wiele importowanych i luksusowych przedmiotów, takich jak koraliki z kryształu górskiego czy fragmenty szklanych słojów. Ponadto odkryto uszkodzony złoty pierścień oraz złotą opaskę w pobliżu samej warowni.

Przypisy