Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost”

Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” (AWR „Wprost”) to polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, które zostało założone w 1990 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Organizacja ta powstała jako firma rodzinna, w której prezesem był Marek Król (posiadający 60% udziałów), dyrektorem marketingu była Paulina (żona Marka, mająca 10% udziałów), wiceprezesem i dyrektorem generalnym był Amadeusz (syn Marka i Pauliny, również z 10% udziałami), a ich córka Celestyna pełniła rolę kierowniczki projektu WiK. Wartość spółki w 2005 roku oszacowano na 204 mln zł (zgodnie z Listą 100 najbogatszych Polaków „Wprost” w 2005 roku).

28 grudnia 2009 roku Platforma Mediowa Point Group nabyła 80% udziałów w AWR „Wprost” za kwotę przekraczającą 8 mln zł.

Portfolio

„Wprost” – jeden z czołowych tygodników opinii w Polsce.

„WiK – Wprost i Kultura” – bezpłatny dodatek, który został nabyty w 2004 roku (początkowo jako miesięcznik, od 2005 roku jako dwutygodnik) do warszawskiego wydania „Wprost”; istnieje także wersja anglojęzyczna, a w planach są dalsze edycje lokalne.

„WiK English Edition” – miesięcznik w języku angielskim, skierowany do obcokrajowców przebywających w Polsce, dystrybuowany w Warszawie; pierwszy numer ukazał się w styczniu 2006 roku.

„Mój Pies” – miesięcznik dla miłośników zwierząt, nabyty w 1995 roku.

Serwisy internetowe: Wprost Online, 25 lat „Wprost” (archiwalny), InfoTuba, Gover, Blogbox, WiK, Psy.pl, Koty.pl, Ludzie Wprost, Rankingi, Złote Strony, E-wydania.

Tytuły wydawane w przeszłości

„Business Week” – na początku miesięcznik, a od 2004 roku dwutygodnik ekonomiczny wydawany na licencji McGraw Hill, funkcjonował w latach 2000–2006.

„Pani” – miesięcznik dla kobiet, zakupiony w 2003 roku od Edipresse Polska, sprzedany w 2005 roku wydawnictwu Bauer.

„Rejs” – miesięcznik dla pasjonatów sportów wodnych, nabyty w 2004 roku, zakończył działalność w 2005 roku.

Serwisy internetowe

InfoTuba

Serwis funkcjonujący od kwietnia 2008 roku, którego redakcja znajduje się na 26. piętrze Millennium Plaza przy Al. Jerozolimskich 123a w Warszawie. Celem serwisu jest promowanie idei dziennikarstwa obywatelskiego jako alternatywy dla profesjonalnych mediów. Portal koncentruje się na lokalnych wydarzeniach i problemach poszczególnych miast oraz regionów. Użytkownicy InfoTuby mogą nie tylko dodawać i komentować teksty, ale także przesyłać swoje artykuły za pomocą MMS-ów oraz dodawać komentarze głosowe.

Działy

  • Wydarzenia
  • Gospodarka
  • Kultura
  • Media
  • Nauka
  • Sport
  • Społeczeństwo
  • Styl życia

Gover

Serwis informacyjny typu watch dog, Gover.pl, gromadzi informacje o posłach oraz ich działalności w Sejmie. Użytkownicy mogą dowiedzieć się m.in. jak głosowali posłowie na posiedzeniach sejmowych, przeczytać treść ich wystąpień, sprawdzić listę obecności w sali sejmowej, poznać biografie polityków, czytać wpisy na ich oficjalnych blogach oraz zapoznać się z oświadczeniami majątkowymi. Część informacji publikowanych na Gover.pl to dane oficjalnie potwierdzone przez polski parlament. W tworzeniu serwisu wspiera Instytut Jagielloński, który przygotowuje raporty monitorujące działania władz oraz analizy projektów ustaw.

Działy

  • Aktualności
  • Prace Sejmu
  • Kluby i Koła
  • Posłowie
  • Publikacje

Blogbox

Polski agregator i biblioteka blogów, Blogbox, zbiera w jednym miejscu najciekawsze blogi w sieci, pogrupowane w kategorie, co ułatwia internautom dotarcie do interesujących treści. Oprócz typowego podziału blogów, można tam również znaleźć grupy użytkowników oraz sieć społeczną. Użytkownicy Blogbox mają również dostęp do forum, podzielonego na kategorie: polityka, ekonomia, kultura, media, nauka, technologia, sport, rozrywka oraz życie. Aby dodać blog (swój lub kogoś innego) do katalogu, należy go zgłosić przez specjalną zakładkę. Decyzja o dodaniu bloga zależy od internautów, którzy mogą głosować na niego za lub przeciw. Blog, który uzyska wymaganą przewagę pozytywnych głosów, zostaje dodany do zasobów serwisu.

Przypisy