Agencja Solidarność

Agencja Solidarność

Agencja Solidarność, znana również jako Agencja Prasowa Solidarność lub po prostu AS, to niezależna agencja prasowa, która działała przy Regionie Mazowsze NSZZ Solidarność. Jej funkcjonowanie miało miejsce od lutego do grudnia 1981 roku. Została powołana na podstawie decyzji zjazdu prasy związkowej, według różnych źródeł, w grudniu 1980 roku lub w dniach 24–25 stycznia 1981 roku. Na prośbę zjazdu, szef Regionu Mazowsze, Zbigniew Bujak, formalnie zainicjował działalność Agencji, zapewniając jej minimalne zaplecze biurowe – jedno biurko w korytarzu ówczesnej siedziby Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Regionu Mazowsze przy ul. Szpitalnej w Warszawie. Główna część redakcji składała się z przedstawicieli redakcji pism, które brały udział w zjeździe, głównie Robotnika (Helena Łuczywo, Ludwika Wujec), Biuletynu Informacyjnego KSS KOR (Joanna Szczęsna, Seweryn Blumsztajn) oraz NTO (Wojciech Kamiński).

Publikacje Agencji

Na początku Agencja wydawała cotygodniowy biuletyn, składający się z kilkudziesięciu stron, drukowany na offsecie w formacie A4, w nakładzie około 1500 egzemplarzy. Biuletyn ten koncentrował się na istotnych wydarzeniach związku NSZZ Solidarność oraz w kraju. Pierwszy numer został opublikowany na początku lutego, a ostatni – 58. – tuż przed 13 grudnia. Latem 1981 roku AS rozpoczęła również codzienne wydawanie serwisu teleksowego, który zawierał skrót najważniejszych informacji i był rozsyłany teleksami do kilkuset odbiorców, w tym redakcji pism związkowych, zarządów regionów oraz wielu komisji zakładowych Solidarności.

Porozumienia i rywalizacja

Agencja świadomie ograniczyła swoją niezależność, zawierając w marcu 1981 roku ustne porozumienie z rzecznikiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej, którym wówczas był Karol Modzelewski. Na mocy tego porozumienia dziennikarze AS mogli praktycznie bez przeszkód obserwować obrady KKP, jednak w przypadku omawiania strategii negocjacji z rządem, relacje musiały być wcześniej uzgadniane z rzecznikiem. Ten zwyczaj utrzymał się nawet po rezygnacji Modzelewskiego w kwietniu 1981 roku, gdy rzecznikiem KKP został Janusz Onyszkiewicz.

W kwietniu 1981 roku AS zyskała konkurenta: w Gdańsku powołano do życia Biuro Informacji Prasowej NSZZ Solidarność, znane jako BIPS. Biuro to zostało afiliowane przy KKP, co wzbudzało pewne wątpliwości w związku. Jako oficjalna agencja prasowa związku, BIPS podlegało bezpośrednio przewodniczącemu NSZZ Solidarność, Lechowi Wałęsie. Biuro zapewniało obsługę prasową dla posiedzeń KKP oraz zjazdów Solidarności, w tym decydowało o przydziale akredytacji. Cicha rywalizacja pomiędzy AS a BIPS-em trwała do końca I etapu legalnego istnienia NSZZ Solidarność.