Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Historia

Agencja Muzyczna Polskiego Radia S.A. (AM PR) to wytwórnia muzyczna, która jest częścią Polskiego Radia i działa jako samodzielna jednostka, utworzona w 1996 roku w Warszawie. W latach 1996–2004 funkcjonowała pod nazwą Centrum Fonografii Polskiego Radia, a później jako Radiowa Agencja Fonograficzna Polskiego Radia S.A. (RAF PR).

Oprócz działalności wydawniczej, Agencja Muzyczna organizuje koncerty oraz nagrania w studiach koncertowych Polskiego Radia. Zajmuje się także dokumentowaniem wydarzeń muzycznych, kulturalnych i społecznych w całym kraju oraz sprzedażą licencji na nagrania z archiwum Polskiego Radia.

Siedziba spółki znajduje się przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie, w kompleksie, który zawiera m.in. studia nagraniowe oraz Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Profil i artyści

Agencja Muzyczna, działając zgodnie z misją nadawcy publicznego, wydaje niemal każdy gatunek polskiej muzyki, zarówno historycznej, jak i współczesnej: rozrywkowej, folkowej, klasycznej, jazzowej, bluesowej, reggae, literackiej, kabaretowej, aktorskiej, filmowej oraz teatralnej. W ofercie znajdują się również audiobooki (w formie fizycznej i online), które prezentują interpretacje arcydzieł literatury polskiej i światowej w wykonaniu znanych aktorów. Debiutanckim albumem hip-hopowym wydanym przez Agencję jest „Dzieci we mgle” autorstwa Del-M (Marcina Jankowskiego), który zdobył nagrodę w konkursie „Będzie głośno!” w 2024 roku.

Agencja specjalizuje się w wydaniach wielopłytowych (boksy), w tym z ariami i pieśniami w wykonaniu Bernarda Ładysza, kompozycjami Władysława Szpilmana, utworami Kabaretu Starszych Panów, a także piosenkami autorstwa Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Wandy Warskiej, Stanisława Grzesiuka i Marka Grechuty. W ofercie znajdują się także nagrania muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza, Krzysztofa Komedy oraz Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Wydawnictwa Agencji obejmują nagrania takich artystów jak: Michał Lorenc, Włodek Pawlik, Hania Stach, Perfect, Edyta Bartosiewicz, Stanisława Celińska, Raz Dwa Trzy, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Varius Manx, Ewa Małas-Godlewska, Piotr Beczała, Czesław Niemen, Irena Santor, Anna German, Irena Jarocka, Henryk Miśkiewicz, Wojtek Cugowski, Darek Kozakiewicz, Anna Rusowicz oraz Kasia Moś.

Najważniejsze, długoterminowe serie wydawnicze Agencji to m.in.: „Muzyka Źródeł”, „Polish Radio Jazz Archives”, „Polska Nostalgia”, „Z Archiwum Polskiego Radia”, „Koncerty w Trójce”, „Komeda w Polskim Radiu”, „Polskie Radio Dzieciom” oraz „Dyskografia Męskiego Grania”.

Nagrody

Albumy, w tym również te wielopłytowe, wydawane przez Agencję były wielokrotnie nagradzane złotymi, platynowymi i diamentowymi płytami przyznawanymi przez Związek Producentów Audio-Video. Należy zauważyć, że zasady przyznawania wyróżnień przez ZPAV zmieniały się na przestrzeni lat.

Złote, platynowe i diamentowe płyty

Złote płyty

Platynowe płyty

Podwójne platynowe płyty

Poczwórne platynowe płyty

Diamentowe płyty

Fryderyki

Płyty Polskiego Radia były wielokrotnie nagradzane Fryderykami, czyli dorocznymi nagrodami Polskiego Przemysłu Fonograficznego.

Feniksy

Wydawnictwa Agencji Muzycznej zdobyły liczne nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, w tym Feniks 2023 w kategorii „Multimedia”.

Dyrekcje

Od 2014 roku stanowisko szefa Agencji Muzycznej Polskiego Radia S.A. zajmowała Elżbieta Kiernicka, która wcześniej była związana z wytwórnią Warner Music Poland.

W lutym 2016 roku na to stanowisko został powołany Piotr Iwicki, muzyk i dziennikarz muzyczny.

W latach 2018–2019 dyrektorem Agencji był Piotr Nagłowski.

Od 2020 roku (z przerwą od czerwca 2020 do maja 2021) Agencję Muzyczną prowadziła Bogna Kowalska, która jednocześnie pełniła funkcję dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Od 1 sierpnia 2024 roku Agencją Muzyczną kieruje dziennikarz muzyczny Zbigniew Zegler.

Zobacz też

== Przypisy ==