Agencja do Spraw Inwestycji Zagranicznych

Agencja do Spraw Inwestycji Zagranicznych to polska agencja rządowa, która powstała w 1989 roku. W 1992 roku przekształciła się w Państwową Agencję Inwestycji Zagranicznych, a w 2003 roku, po połączeniu z Polską Agencją Informacyjną, zmieniła nazwę na Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

W 1990 roku siedziba Agencji znajdowała się w Warszawie przy pl. Powstańców Warszawy nr 1, w tym samym budynku, w którym obecnie mieści się Komisja Nadzoru Finansowego.

Opis

Agencja do Spraw Inwestycji Zagranicznych funkcjonowała na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz. U. Nr 41, poz. 325), która została zmieniona w 1989 roku (Dz. U. z roku 1989 Nr 74, poz. 442). Ustawa ta regulowała zasady dotyczące działalności gospodarczej z udziałem zagranicznych podmiotów oraz ustanawiała zasady tworzenia i działania przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, takich jak spółki typu joint venture (w tym akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością) w Polsce, w okresie transformacji ustrojowej na przełomie lat 80. i 90.

Na mocy ustawy z 1988 roku, Agencja do Spraw Inwestycji Zagranicznych stała się organem wykonawczym Prezesa Agencji, który był powoływany przez premiera na wniosek Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i podlegał premierowi. Głównym zadaniem Prezesa Agencji, zgodnie z Art. 4 ust. 4 p. 1 Ustawy, było opracowywanie oraz realizacja polityki państwa w zakresie współpracy kapitałowej z zagranicą.

Ważnymi aspektami związanymi z zakładaniem w tamtym czasie spółek joint venture było złożenie przez wspólników wniosku do Agencji o wyrażenie zgody na ich utworzenie. Po uzyskaniu zgody, zarejestrowaniu spółki oraz rozpoczęciu działalności gospodarczej, nowo powstała spółka mogła korzystać z trzechletniego zwolnienia z płacenia podatku dochodowego oraz z cła przywozowego na maszyny i urządzenia, które były niezbędne do prowadzenia działalności określonej w zezwoleniu. Zwolnienie to obejmowało zarówno maszyny sprowadzane przy uruchomieniu spółki, jak i te nabywane przez spółkę lub podmioty działające w jej imieniu w ciągu pierwszych trzech lat działalności. Możliwość przedłużenia zwolnienia z podatku dochodowego o dodatkowe trzy lata istniała, jeśli spółka prowadziła działalność w preferowanych branżach określonych przez Radę Ministrów.

Zgodnie z treścią Ustawy (Art. 5 ust. 1), Prezes Agencji, rozpatrując wniosek o wydanie zezwolenia, powinien uwzględnić oczekiwane rezultaty utworzenia spółki, w tym wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, działalność proeksportową oraz zapewnienie dostępu do nowoczesnych towarów i usług wysokiej jakości na rynku wewnętrznym, a także ochronę środowiska naturalnego. Zezwolenia nie przyznawano, jeśli planowane przedsięwzięcie mogłoby zagrażać interesom gospodarczym państwa, negatywnie wpływać na ochronę środowiska lub bezpieczeństwo i obronność kraju, bądź naruszać tajemnicę państwową.

Jednym z warunków uzyskania zezwolenia było wniesienie przez zagranicznego wspólnika kapitału w wysokości co najmniej 25 milionów złotych (w walucie zagranicznej), co na początku 1990 roku odpowiadało około 2,5 tysiąca dolarów USA. Kapitał ten mógł być wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej (aport), przy czym udział zagraniczny musiał wynosić co najmniej 20% kapitału zakładowego tworzonej spółki.

Agencja wymagała również uzyskania zgody na późniejsze przekształcenia własnościowe w spółce (kupno, sprzedaż, emisja lub umorzenie udziałów, zmiany w proporcjach przysługujących zysków) oraz na zmiany w zakresie jej działalności.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Dz. U. z roku 1988 Nr 41, poz. 325: Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych.

Dz. U. z roku 1989 Nr 74, poz. 442: Ustawa z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych