Agenci NCIS

Agenci NCIS

Agenci NCIS (ang. NCIS) to amerykański serial kryminalny, który rozpoczął swoją emisję w 2003 roku. Fabuła skupia się na pracy agentów rządowej agencji Naval Criminal Investigative Service, zajmującej się śledztwami dotyczącymi przestępstw powiązanych z Marynarką Wojenną oraz Piechotą Morską.

Idea serialu oraz postacie zostały wprowadzone w dwóch odcinkach serialu JAG – Wojskowe Biuro Śledcze (sezon ósmy, odcinki „Królowa Śniegu” oraz „Stan Zagrożenia”). Serial, będący spin-offem JAG, zadebiutował 23 września 2003 roku na stacji CBS.

Pierwotnie tytuł brzmiał „Navy NCIS”, jednak w drugiej serii zmieniono go na „NCIS”. W szóstym sezonie powstał spin-off – Agenci NCIS: Los Angeles, w którym główne role zagrali Chris O’Donnell oraz LL Cool J. Drugi spin-off, Agenci NCIS: Nowy Orlean, zadebiutował w dwunastym sezonie, a główne postacie to Scott Bakula oraz Lucas Black.

W 2011 roku NCIS zostało uznane za ulubiony serial Amerykanów. W 2019 roku zadebiutował 17. sezon, a równocześnie w Polsce zadebiutował 13. sezon. W maju 2020 roku CBS ogłosiło przedłużenie serialu o 18. sezon.

Fabuła

Serial przedstawia historię fikcyjnego zespołu agentów „MCRT” (naczelnego zespołu dochodzeniowego) w agencji Naval Criminal Investigative Service. Agencja ta prowadzi dochodzenia w sprawach związanych z Marynarką Wojenną oraz zwalcza terroryzm. Akcja serialu najczęściej toczy się w siedzibie Navy Yard w Waszyngtonie. Chociaż inspirowany jest serią „CSI”, NCIS kładzie większy nacisk na rozwój postaci.

Głównym bohaterem oraz szefem „MCRT” jest agent specjalny Leroy Jethro Gibbs. Jego prawą ręką jest agent specjalny Anthony DiNozzo. W miarę rozwoju serialu widzowie odkrywają historię agencji oraz zespołu. Pierwszym szefem „MCRT” był agent specjalny Michael Franks, który zwerbował Gibbsa do NIS, poprzedniczki NCIS. Po przejściu na emeryturę w 1996 roku, Gibbs staje na czoło zespołu. Początkowo w skład zespołu wchodził agent Burckley, którego po pięciu latach zastąpił Tony DiNozzo. W serialu JAG DiNozzo miał partnerkę – agentkę Vivian Blackadder, a w pierwszych dwóch sezonach „Agentów” jego partnerką była agentka Caitlin Todd. Po jej śmierci do zespołu dołącza oficer łącznikowy Mossadu. W drugiej serii do zespołu Gibbsa dołącza także nowicjusz, agent Timothy McGee, specjalista od nowinek technicznych. W zespole regularnie współpracuje patolog – dr Mallard oraz jego asystent James Palmer, który zastąpił postrzelonego Geralda Jacksona. Niezastąpiona jest również Abby Sciuto, specjalistka od kryminalistyki, znana ze swojego laboratorium.

Obecnie dyrektorem NCIS jest Leon Vance. Na początku trzeciego sezonu, po odejściu Thomasa Morrowa, nowym dyrektorem zostaje Jennifer Shepard, pierwsza dyrektor, która dołącza do głównej obsady. Po jej śmierci w finale piątego sezonu, agencję przejmuje ówczesny wicedyrektor, Leon Vance.

Przebieg akcji

Pierwsza sprawa, którą rozwiązują agenci NCIS, dotyczy zabójstwa porucznik Singer. Bohaterowie zostają wprowadzeni w dwóch odcinkach ósmego sezonu JAG. Odcinki „Ice Queen” oraz „Meltdown” pełniły funkcję pilota, ale ostatecznie rolę tę przejął odcinek „Yankee White”. W odcinkach pilotażowych główny bohater JAG, Harmon Rabb, staje się podejrzanym w sprawie zabójstwa porucznik Singer, a sprawę prowadzi Gibbs z zespołem. Postać agentki Vivian Blackadder nie została dobrze przyjęta przez publiczność, w związku z czym w pierwszym odcinku NCIS zadebiutowała nowa postać – agentka Kate Todd. W Agentach NCIS akcja koncentruje się głównie na sprawach kryminalnych, podczas gdy JAG koncentruje się na wydarzeniach z sali sądowej.

Sezon 1

Pierwszy sezon przedstawia głównych bohaterów oraz ich metody pracy. W pierwszym odcinku („Zastępca”) obok agentki Todd widz poznaje agenta FBI – Tobiasa Fornella. Pierwsza sprawa dotyczy zabójstwa na Air Force One, którego świadkiem była Caitlin Todd, agentka Secret Service. Sprawę pragną prowadzić aż trzy agencje (NCIS, Secret Service oraz FBI), w związku z czym zespół Gibbsa decyduje się na porwanie samolotu, aby działać na własną rękę.

Kolejne odcinki przybliżają widzom sylwetki postaci. Poznajemy między innymi byłego policjanta, Anthony’ego DiNozzo, agentkę Caitlin Todd, patologa dr Mallarda oraz kryminolożkę Abby Sciuto. W odcinku siódmym pojawia się nowicjusz – agent z Norfolk, Timothy McGee, który dołącza do drużyny Gibbsa w drugiej serii.

W odcinku „Bête Noire” widz poznaje głównego antagonisty pierwszych dwóch serii, terrorystę Ari Haswari, który staje się celem poszukiwań zespołu. W finale sezonu Ari zostaje postrzelony przez Gibbsa w kostnicy, gdzie przetrzymywał jako zakładników agentkę Todd oraz doktora Mallarda.

Sezon 2

Drugi sezon zaczyna się od sprawy uprowadzenia niewidomej dziewczynki oraz przyjęcia do zespołu agenta McGee. W tym sezonie pojawia się więcej spraw związanych z terroryzmem, szpiegostwem oraz porwaniami. Znaczną uwagę poświęcono relacji między Tonym a Kate. Ważnym wydarzeniem jest choroba agenta DiNozzo, który otwiera list z bakteriami dżumy i zostaje zarażony. W związku z tym pozostali agenci starają się znaleźć sprawcę, co okazuje się być specjalną odmianą choroby, nie reagującą na antybiotyki.

W finale sezonu do Waszyngtonu powraca dawny wróg agentów, Ari Haswari, z zamiarem zabicia Gibbsa. Samochód, w którym znaleziono zwłoki, okazuje się pułapką zastawioną na zespół. Agentka Todd dostaje zadanie ochrony swojego szefa przed oficerem Mossadu. Sezon kończy się jej tragiczną śmiercią z rąk Ariego na oczach Gibbsa i Tony’ego.

Sezon 3

Trzeci sezon zaczyna się dwuodcinkowym wstępem, który jest bezpośrednią kontynuacją finału poprzedniej serii. Haswari dąży do zniszczenia Gibbsa psychicznie, mordując bliskie mu osoby. Przeprowadza nieudany zamach na Abby, którą ratuje DiNozzo. W biurze NCIS pojawia się Ziva David, oficer izraelskiego Mossadu oraz przyrodnia siostra Ariego. Ziva nie wierzy w złe intencje swojego brata, ale przekonuje się o jego winie po tym, jak ten usiłuje zabić Gibbsa. Ostatecznie Ziva strzela do brata, ratując Gibbsa i zostaje przydzielona do NCIS jako agent łącznikowy Mossadu, dołączając do zespołu w czwartym odcinku. Cote de Pablo staje się częścią głównej obsady serialu, zastępując Sashę Alexander.

Dodatkowo w pierwszym odcinku sezonu nowym dyrektorem NCIS zostaje Jennifer Shepard, była partnerka Gibbsa. Trzeci sezon, mimo odejścia jednej z głównych postaci, zyskuje na popularności. Ostatecznie Gibbs zostaje ranny w wyniku wybuchu bomby, co prowadzi do utraty pamięci i przeniesienia się do roku 1991, kiedy zginęła jego żona Shannon i córka Kelly. W finale sezonu Gibbs odzyskuje pamięć i postanawia odejść na emeryturę, kończąc sezon w Meksyku.

Sezon 4

Czwarty sezon rozpoczyna się cztery miesiące po wydarzeniach z poprzedniego sezonu. Gibbs odszedł z NCIS, a szefem zespołu został Anthony DiNozzo. Wydaje się, że bohaterowie przyzwyczaili się do nowej sytuacji. McGee awansuje na starszego agenta, a Michelle Lee staje się nowym członkiem zespołu. W pierwszych odcinkach Gibbs jest na emeryturze, ale wraca, aby pomóc Zivie, która jest świadkiem zamachu bombowego. Wkrótce po rozwiązaniu sprawy decyduje się powrócić do agencji.

Czwarty sezon jeszcze bardziej koncentruje się na postaciach. Poznajemy nową stronę Tima, który pisze powieści kryminalne pod pseudonimem Thom E. Gemcity. Tony DiNozzo po raz pierwszy doświadcza prawdziwej miłości, a Gibbs spotyka pułkownik Hollis Mann, która staje się jego kolejną potencjalną partnerką. W międzyczasie ginie jedna z drugoplanowych bohaterek, Paula Cassidy, ratując agentów przed zamachowcem.

Głównym antagonistą sezonu jest La Grenouille, handlarz bronią, któremu DiNozzo ma się zbliżyć, aby zdobyć zaufanie. Tony zakochuje się w Jeanne Benoit, córce La Grenouille’a, co prowadzi do konfliktu pomiędzy Jenny a René Benoit, który ma własne porachunki z agencją. W finale serii Tony i Jeanne zostają wzięci jako zakładnicy przez dilera narkotyków, jednak DiNozzo udaje się uratować siebie i swoją ukochaną.

Sezon 5

Pierwszy odcinek czwartego sezonu jest bezpośrednią kontynuacją finału czwartego. Związek Tonym a Jeanne okazał się częścią planu, aby pogrążyć jej ojca, co prowadzi do zniknięcia DiNozzo. Zespół usiłuje go odnaleźć, a gdy odnajdują jego auto, okazuje się, że wybuchło. Na szczęście Ducky odkrywa, że to nie może być ciało Tony’ego. Wkrótce DiNozzo wyjawia, co się wydarzyło. W międzyczasie Jenny ma na celu wyrównanie porachunków z La Grenouille’em, co kończy się jego śmiercią. Główna obsada zmienia się, a nowym dyrektorem NCIS zostaje Leon Vance. Sezon kończy się tragicznymi wydarzeniami związanymi z Jennifer Shepard, która ginie w strzelaninie.

Sezon 6

W szóstym sezonie Gibbs ma nowy zespół, w skład którego wchodzą agenci Keating, Lee oraz Langer. Okazuje się, że jeden z nich jest szpiegiem, co prowadzi do rozwiązania poprzedniego zespołu. Pierwszy odcinek sezonu kończy się śmiercią Langera, którego zabija Lee w obronie własnej. W dalszej części sezonu, po powrocie właściwego zespołu, okazuje się, że Lee była szpiegiem i została szantażowana. Jej historia kończy się tragicznie, gdy ginie w obronie.

W trakcie sezonu rozwija się wątek miłości Zivy do tajemniczego Michaela Rivkina, który okazuje się być szpiegiem dla jej ojca. Ostatecznie DiNozzo zabija Michaela w obronie własnej, co prowadzi do napięć między nim a Zivą. Sezon kończy się jej odejściem z NCIS i powrotem do Mossadu.

Sezon 7

Sezon rozpoczyna się w Afryce, gdzie zespół NCIS udaje się do Somalii, aby uratować Zivę z rąk terrorystów. DiNozzo i McGee celowo dają się złapać, aby pomóc jej w ucieczce. Po tej akcji Ziva rezygnuje z członkostwa w Mossadzie i postanawia zostać agentką NCIS. W późniejszych odcinkach zdobywa obywatelstwo amerykańskie.

W tym sezonie dowiadujemy się więcej o rodzinie DiNozzo, a także pojawia się ojciec Gibbsa, który odwiedza syna w święta. Finał sezonu koncentruje się na kartelu narkotykowym z Meksyku, co okazuje się mieć związek z przeszłością Gibbsa. Abby Sciuto odgrywa ważną rolę w rozwiązaniu tej sprawy.

Sezon 8

Gibbs oraz jego bliscy stają się celem Palomy Reynosa z bratem. Gibbs przenosi ojca do swojego mieszkania, a także pojawia się Mickey Franks. Ostatecznie Paloma zostaje zamordowana przez własnego brata, Alejandro Riverę. Akcja została zaplanowana przez NCIS. W późniejszej części sezonu dyrektor Mossadu, ojciec Zivy, pojawia się w Waszyngtonie, a NCIS pomaga go chronić przed zamachowcami. W wyniku akcji zostaje postrzelony Leon Vance. W retrospekcjach widz poznaje różne aspekty jego przeszłości.

W odcinku „Baltimore” poznajemy przeszłość DiNozzo, a wątek sezonu koncentruje się na portowym zabójcy i przybyciu agentki Barrett z Roty. W finałowych odcinkach ginie Mickey Franks, a Trent Kort jest w to zamieszany. Sezon kończy się zmianą Sekretarza Marynarki.

Sezon 9

Sezon zaczyna się od sprawy Barrett i jej zespołu, widzianej z perspektywy DiNozzo. Podczas strzelaniny DiNozzo zostaje ranny, a jeden z ludzi Barrett ginie. Barrett ucieka i ukrywa się przez większość sezonu. W dalszej części sezonu Gibbs wraca do przeszłości, a jego wyjazd z Zivą do Afganistanu prowadzi do pościgu za terrorystą, Harperem Dearingiem, który pragnie pomścić śmierć swojego syna. Sezon kończy się atakiem serca dr. Mallarda.

Sezon 10

Sezon rozpoczyna się w szpitalu, gdzie dowiadujemy się, że dr Mallard przeżył atak serca. W międzyczasie trwa pościg za Harperem Dearingiem, który ostatecznie zostaje zabity przez Gibbsa. W odcinkach „Szabat Szalom” i „Sziwa” powraca ojciec Zivy, który chce przeprosić za swoje decyzje, ale ginie podczas ostrzału domu Vance’a. Finał sezonu koncentruje się na pościgu Zivy za mordercą ojca.

Sezon 11

Sezon zaczyna się zamachem na Sekretarza Marynarki, który ginie. Zastępuje go Sarah Porter. Parsons, który był świadkiem zamachu, zmienia pogląd i pomaga Gibbsowi oraz zespołowi. McGee i DiNozzo wracają do NCIS, natomiast Ziva spotyka dawną przyjaciółkę, która okazuje się być miłością Ariego Haswari. Ostatecznie Ziva postanawia zacząć nowe życie, z dala od NCIS.

W dalszej części sezonu widzimy wiele agentek współpracujących z NCIS, a Gibbs wybiera analityczkę NSA Ellie Bishop, przydzielając ją na stałe do zespołu. Po pewnym czasie wychodzi na jaw, że Bishop miała powiązania z terrorystą Parsą, co kończy się jego śmiercią z rąk Gibbsa. Sezon kończy się hołdem dla zmarłego aktora Ralpha White’a, grającego ojca Gibbsa.

Sezon 12

Sezon rozpoczyna się wyprawą Gibbsa i McGee za granicę USA, gdzie dochodzi do zamachu na ich śmigłowiec. Agenci są zagrożeni, a w dalszej części poznajemy męża Ellie Bishop, który pracuje jako prawnik w NSA. W finale sezonu ginie Ned Dorneget podczas ewakuacji w miejscu zamachu, a wydarzenia prowadzą do postrzelenia Gibbsa.

Sezon 13

W tym sezonie Gibbs zmaga się z konsekwencjami postrzału. Ellie Bishop odkrywa zdradę swojego męża i postanawia się rozwieść. Finał sezonu przynosi tragiczną wiadomość o śmierci Zivy, która ginie w zamachu, za który odpowiada Trent Kort. W wyniku strzelaniny ginie wielu członków zespołu, a jedyną ocalałą jest Tali, córka Zivy i Tony’ego. Sezon kończy się decyzją Tony’ego o odejściu z agencji.

Sezon 14

Sezon rozpoczyna się wprowadzeniem nowych agentów terenowych: Alex oraz Nick do zespołu. Do głównej obsady dołącza także Clayton Reeves, łącznik MI6. Sezon kończy się cliffhangerem, a dalsze wydarzenia będą miały miejsce w sezonie 15.

Sezon 15

Sezon zaczyna się w Paragwaju, gdzie Gibbs i McGee są więzieni i torturowani przez terrorystów. Dzięki pomocy zespołu, zostają odbici. Timothy i Delilah zostają rodzicami bliźniąt. W połowie sezonu do zespołu dołącza agentka Jacqueline „Jack” Sloane, psycholog. Ostatecznie agent MI6 Clayton Reeves ginie ratując Abby, a ona decyduje się opuścić NCIS.

W ostatnim odcinku Jack Sloane rozpoznaje swojego oprawcę z czasów, gdy była przetrzymywana i torturowana, co prowadzi do porwania Vance’a. Akcja zostaje wstrzymana, a kontynuacja nastąpi w sezonie 16.

Sezon 16

Na początku sezonu dowiadujemy się, że Vance jest więziony przez terrorystę Masahuna, który usiłuje uzyskać od niego kody do Stacji Nuklearnej w Bethesda. Zespół Gibbsa prowadzi poszukiwania. Okazuje się, że Vance został zmuszony do napadu na bank. Terroryści porywają także agentkę Sloane, która dołącza do Vance’a w niewoli. W ostatniej chwili udaje się zapobiec atakowi na reaktor w Bethesda Naval, a Vance i Sloane zostają uratowani.

Podczas rehabilitacji Leon Vance poznaje agentkę CIA Mallory Madden, która zaczyna go śledzić. Okazuje się, że odkryła tajne konto bankowe należące do Sekretarza Obrony. W trakcie jednego ze śledztw agentka Bishop odnajduje prywatne biuro Zivy z zapiskami dotyczącymi spraw. Na końcu śledztwa agentka otrzymuje wiadomość od Zivy, co potwierdza, że Ziva przeżyła zamach. Ducky przyjmuje ofertę Vance’a i zostaje historykiem NCIS, rezygnując z dotychczasowego stanowiska patologa. Gibbs przyznaje się do zabicia Pedra Hernandeza. Sezon kończy się sceną, w której Ziva pojawia się u Gibbsa, informując go o niebezpieczeństwie.

Emisja

Premiera serialu miała miejsce 23 września 2003 roku w USA na CBS. Dotychczas wyemitowano czternaście sezonów, a 26 września 2017 roku rozpoczęła się emisja piętnastego sezonu.

W Polsce serial zadebiutował w telewizji TVN w 2005 roku. Obecnie emitowany jest na kanałach AXN oraz Puls 2.

Na platformie Netflix w Polsce dostępnych jest pięć sezonów serialu (od 10 do 14).

Odcinki

NCIS jest jednym z najchętniej oglądanych seriali w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy sezon oglądało średnio 11,84 mln widzów, drugi – 13,57 mln, a trzeci – 15,27 mln. Dziesiąty sezon gromadził w USA średnio 21,34 mln widzów.

Franczyza NCIS

Pomysłodawcą serialu NCIS był Donald P. Bellisario, który oparł go na istniejącym od ponad siedmiu lat serialu JAG. Spin-off miał różnić się od swojego poprzednika brakiem prawniczej otoczki. Zainspirowano się także koncepcją CSI, ale większy nacisk położono na rozwój postaci. NCIS koncentruje się na sprawach związanych z Marynarką Wojenną USA oraz terrorystami. Agencja Naval Criminal Investigate Service istnieje w rzeczywistości, ale nie jest zbyt znana (co jest wielokrotnie podkreślane w serialu). JAG wielokrotnie łączył się z tą agencją, co jest widoczne w finale pierwszej serii i postaci „Indyka”. Bohaterowie NCIS zostali wprowadzeni w dwóch odcinkach ósmego sezonu JAG.

NCIS rozpoczęło emisję jesienią 2003 roku, równocześnie z dziewiątym sezonem swojego poprzednika, i zdobyło znaczną popularność. Po dwóch sezonach w cieniu JAG, w 2005 roku zyskało ogromną popularność i do dziś pozostaje jednym z najczęściej oglądanych seriali w USA. Po zakończeniu produkcji JAG (ostatni sezon wyemitowano w latach 2004/2005), CBS rozpoczęło prace nad nowym spin-offem, którym zostali Agenci NCIS: Los Angeles, wprowadzonym w dwóch odcinkach poprzednika. Choć nie osiągnęli takiej popularności jak agenci z Waszyngtonu, wyniki oglądalności były imponujące. Prawdopodobnie CBS miało na myśli stworzenie uniwersum, wzorem CSI. Plan ten zrealizowano po anulowaniu dwóch z trzech seriali CSI: Miami oraz CSI: New York. W 2013 roku w dwóch odcinkach czwartego sezonu Agenci NCIS: Los Angeles wprowadzono postacie nowego serialu Agenci NCIS: RED, jednak negatywna opinia widzów spowodowała, że serial nie został zamówiony. Koncepcja franczyzy pozostaje żywa, a w 11. sezonie Agentów NCIS wprowadzono postacie z nowego serialu Agenci NCIS: Nowy Orlean. Produkcją zajmują się między innymi Mark Harmon (Leroy Jethro Gibbs) oraz Gary Glasberg. Od sezonu 2014/2015 na antenie CBS emitowane są trzy seriale z marki NCIS, co stanowi początek zgranej franczyzy, podobnej do serii Prawo i porządek i CSI.

W międzyczasie do uniwersum dołączył serial Hawaii Five-0, który miał dwa crossowery z Agenci NCIS: Los Angeles w 2011 i 2012 roku oraz Scorpion, w którym gościnnie pojawiła się Hetty Lange, postać z Agenci NCIS: Los Angeles.

Obsada

Główni aktorzy aktualnie występujący

  • Mark Harmon – Leroy Jethro Gibbs – 398 odcinków
  • Sean Murray – Timothy „Tim” McGee – 383 odcinki
  • David McCallum – Dr Donald „Ducky” Mallard – 398 odcinków
  • Rocky Carroll – Leon Vance (od 5 sezonu) – 290 odcinków
  • Brian Dietzen – James „Jimmy” Palmer – 299 odcinków
  • Wilmer Valderrama – Nick Torres (od 14 sezonu) – 92 odcinki
  • Diona Reasonover – Kasie Hines (od 16 sezonu) – 47 odcinków
  • Katrina Law – Jessica Knight (od 19 sezonu, w 18 – gościnnie)
  • Gary Cole – Alden Parker (od 19 sezonu)

Główni aktorzy niewystępujący już w serialu

  • Michael Weatherly – Anthony „Tony” DiNozzo (sezony: 1-13) – 308 odcinków
  • Pauley Perrette – Abby Sciuto (sezony: 1-15) – 354 odcinki
  • Sasha Alexander – Caitlin „Kate” Todd (sezony: 1-2) – 54 odcinki
  • Lauren Holly – Jenny Shepard (sezony: 3-5) – 70 odcinków
  • Cote de Pablo – Ziva David (sezony 3-11, w serii 17 gościnnie w trzech odcinkach) – 197 odcinków
  • Jennifer Esposito – Aleksandra Quinn (sezon: 14) – 24 odcinki
  • Duane Henry – Clayton Reeves (sezony: 14-15) – 46 odcinków
  • Maria Bello – dr Jacqueline „Jack” Sloane (sezony:15-18) – 65 odcinków
  • Emily Wickersham – Eleanor Raye „Ellie” Bishop (sezony: 11-18) – 156 odcinków

Aktorzy drugoplanowi

  • Joe Spano – T.C. Fornell – 51 odcinków
  • Muse Watson – Mike Franks – 23 odcinki
  • Scottie Thompson – dr Jeanne Benoit – 20 odcinków
  • Rudolf Martin – Ari Haswari – 18 odcinków
  • Pancho Demmings – Gerald Jackson – 15 odcinków
  • Margo Harshman – Delilah Fielding – 15 odcinków
  • David Dayan Fisher – Trent Kort – 14 odcinków
  • Alan Dale – Tom Morrow, dyr. NCIS – 14 odcinków
  • Stephanie Mello – Cynthia Sumner – 14 odcinków
  • Robert Wagner – Anthony DiNozzo senior – 13 odcinków
  • Liza Lapira – Michelle Lee, agent – 13 odcinków
  • Matt Craven – Clayton Jarvis, Sekretarz Marynarki – 12 odcinków
  • Darby Stanchfield – Shannon Gibbs – 12 odcinków
  • Kent Shocknek – Guy Ross – 10 odcinków
  • Ralph Waite – Jackson Gibbs – 10 odcinków
  • Michael Nouri – Eli David, dyr. Mossadu – 10 odcinków
  • Mary Mouser – Kelly Gibbs – 10 odcinków

Bohaterowie

Agent specjalny Leroy Jethro Gibbs – szef zespołu śledczego NCIS, w agencji od 1992 roku; były snajper w Korpusie Piechoty Morskiej; czterokrotnie żonaty, trzykrotnie rozwiedziony; jego pierwsza żona Shannon i córka Kelly zostały zabite w 1991 roku przez meksykańskiego dilera narkotyków. Jest wymagający wobec swoich podwładnych, ale w gruncie rzeczy to człowiek o gołębim sercu. Niezwykle utalentowany w przesłuchiwaniu świadków, często w retrospekcjach przedstawiane są jego zmagania z utratą żony i córki. W wolnym czasie buduje łódź w piwnicy swojego domu. W finale 12 sezonu zostaje postrzelony przez dziecko.

Agent specjalny Anthony „Tony” DiNozzo – były detektyw wydziału zabójstw w Baltimore, w NCIS od 2001 roku; wielki podrywacz, fascynujący się kinem. Przeżył odejście Zivy, ale po czasie wrócił do normalności. Bywa niepoważny, jednak często udowadnia, że są to tylko pozory. Uwielbia drogie ubrania i samochody; często uczestniczy w tajnych misjach.

Agentka specjalna Caitlin „Kate” Todd – była agentka Tajnych Służb, w NCIS w latach 2003–2005, uzdolniona w pracy śledczej. Zginęła podczas akcji, która zapobiegła atakowi terrorystycznemu, zabita przez Ariego Haswari.

Agentka specjalna Ziva David – była oficer łącznikowy Mossadu w NCIS, dołączyła w 2005 roku, po śmierci Kate Todd. W NCIS znalazła się po tym, jak zabiła swojego brata, Ariego Haswari, aby uratować Gibbsa. Odeszła z NCIS w 2013 roku po spotkaniu z dawną przyjaciółką, która była zakochana w Arim, którego Ziva zabiła osiem lat wcześniej.

Agentka Specjalna Ellie Bishop – agentka NSA, która przed wstąpieniem do NSA złożyła podanie o pracę także do NCIS. Po odkryciu jej powiązań z NSA, Gibbs postanawia dać jej szansę zastąpienia agentki David. Ostatecznie Bishop pomaga NCIS w rozwiązaniu sprawy i zostaje przyjęta do zespołu.

Abigail „Abby” Sciuto – zajmuje się kryminalistyką, balistyką, badaniami DNA i analizami chemicznymi; znana z optymizmu i uzależnienia od kofeiny; kocha zwierzęta; zna język migowy, ponieważ jej rodzice byli głusi. Odeszła z NCIS pod koniec sezonu 15.

Agent specjalny Timothy McGee – do zespołu Gibbsa dołączył w 2004 roku, wcześniej pracował z nim sporadycznie; utalentowany w prowadzeniu śledztw, zajmuje się głównie kwestiami informatycznymi. Od 2013 roku jest w związku z Delilah.

Dr Donald Mallard – patolog, w NCIS od 1996 roku; Brytyjczyk, kawaler, opowiada długie historie z życia; znany z rozmów z „pacjentami” (zwłokami). Po wielu latach odnajduje swojego przyrodniego brata.

Dyrektor Jennifer „Jenny” Shepard – dyrektor NCIS od 2005 do 2008 roku; była partnerką Gibbsa; prowadziła prywatną vendettę przeciw handlarzowi bronią, La Grenouille, a jej historia kończy się tragicznie w finale 5 sezonu.

Dyrektor Leon Vance – pierwszy raz pojawia się jako zastępca Dyrektora NCIS, a po śmierci Shepard zostaje dyrektorem. Były bokser, zmuszony poświęcić więcej czasu swoim dzieciom po śmierci żony.

Kasie Hines – specjalistka kryminalistyki, do NCIS dołącza w 2018 roku.

Jacqueline „Jack” Sloane – psycholog, do NCIS dołącza w 2017 roku.

Nick Torres – agent specjalny, wcześniej pracujący jako tajny agent pod przykrywką, do NCIS dołącza w 2016 roku.

Nagrody i nominacje

Nagrody

  • „ALMA Award”
  • Ulubiona kobieca rola w serialu – Cote de Pablo (2011)
  • „ASCAP Award”
  • Czołowy serial – Matt Hawkins, Maurice Jackson, Neil Martin (2009-2012)
  • BMI TV Music Award – Brian Kirk (2008-2009)
  • BMI TV Music Award – Joseph Conlan (2005)

Nominacje

  • „People’s Choice Awards”
  • Ulubiony aktor w serialu telewizyjnym – Mark Harmon (2009, 2013)
  • Ulubiony serial telewizyjny (2009-2012)
  • Ulubiony kryminalny serial telewizyjny (2011-2012)

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne