Agence France-Presse (AFP) to francuska agencja prasowa z siedzibą w Paryżu, która została nazwana AFP w 1944 roku. Jest kontynuatorką założonej w 1835 roku agencji Havas, znanej jako Agence des feuilles politiques, correspondance générale, co czyni ją najstarszą agencją informacyjną na świecie.
Historia
AFP została formalnie powołana do życia dekretem z dnia 30 września 1944 roku, który na podstawie tymczasowego statutu umiejscawiał agencję pod opieką ministra informacji. Rząd wyznaczał dyrektora generalnego, a finansowanie z budżetu państwa stanowiło podstawę jej funkcjonowania. Z czasem agencja zyskała autonomię i osobowość prawną, a jej działalność zaczęła odbywać się na zasadach komercyjnych. Informacje publikowane przez AFP nie mogły być podporządkowywane żadnym wpływom politycznym, ideologicznym ani ekonomicznym, co miało na celu zapewnienie ich obiektywności i rzetelności.
Organizacja
Od 2010 roku prezesem AFP jest Emmanuel Hoog, który wcześniej przez dziewięć lat kierował Francuskim Instytutem ds. Audiowizualnych (INA) i w latach 2001–2005 był członkiem rady dyrektorów AFP.
Agencja zatrudnia ponad 2 tys. pracowników z 81 krajów, w tym 1,1 tys. to dziennikarze i fotoreporterzy, a 900 z nich pracuje za granicą. AFP obsługuje około 12,5 tys. klientów, w tym media, instytucje finansowe oraz administracyjne na całym świecie. Dzięki technologii satelitarnej agencja codziennie przesyła od 400 tys. do 600 tys. słów w sześciu językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i arabskim.
W ofercie AFP znajdują się: aktualne wiadomości, fotografie, infografiki, telematyka oraz bazy danych i kroniki radiowe.
Agencja dysponuje siedmioma biurami krajowymi (w Bordeaux, Lille, Lyon, Marsylii, Rennes, Strasburgu i Tuluzy), a także centrami w Waszyngtonie, Hongkongu, Nikozji i Montevideo oraz 115 biurami w innych krajach, w tym w Polsce. Jako globalna agencja informacyjna, AFP publikuje treści w sześciu językach (francuski, angielski, hiszpański, niemiecki, portugalski i arabski) dla około 12 tys. gazet, 100 agencji prasowych oraz setek stacji radiowych i telewizyjnych na całym świecie.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona internetowa AFP.