AGE Platform Europe
AGE Platform Europe to sieć europejskich organizacji non-profit, które skupiają się na osobach starszych oraz działają na ich rzecz. Platforma ta reprezentuje interesy oraz promuje prawa osób starszych w krajach Unii Europejskiej. Działa jako forum wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących życia osób starszych w UE, mając na celu zwiększenie świadomości społecznej w aspektach starzenia się i starości.
Historia
W 2000 roku trzy organizacje: Eurolink Age z Wielkiej Brytanii, EPSO z Holandii oraz FIAPA z Francji, rozpoczęły dyskusje na temat sposobów poprawy oraz wzmocnienia współpracy między organizacjami reprezentującymi osoby starsze w Unii Europejskiej. W wyniku tych rozmów podjęto decyzję o utworzeniu platformy współpracy. AGE Platform Europe została założona w styczniu 2001 roku. W krótkim czasie opracowano statut organizacji zgodny z belgijskim prawem oraz ustalono, że siedzibą AGE Platform Europe będzie Bruksela, stolica Belgii.
Organizacja
W ciągu dwudziestu lat liczba organizacji uczestniczących w sieci wzrosła z trzech w 2001 roku do 101 w 2024 roku. Wśród polskich członków znajdują się takie organizacje jak: Alzheimer Polska, BONUM VITAE oraz Fundacja Zaczyn (ang. Leaven Foundation).
Organizacja jest zarządzana przez Zgromadzenie Ogólne oraz Komitet Wykonawczy, na czele którego, od 2023 roku, stoi dr Heidrun Mollenkopf. Sekretarzem Generalnym jest Maciej Kucharczyk.
Cele i formy działalności
Wśród kluczowych tematów działalności AGE Platform, wspólnie z członkami oraz ekspertami, znajdują się następujące zagadnienia:
- Równość płci w starszym wieku
- Prawa osób starszych
- Prawa człowieka i niedyskryminacja
- Zatrudnienie i aktywne uczestnictwo
- Prawa konsumenta
- Zdrowe starzenie się
- Jakość opieki długoterminowej oraz walka z nadużyciami wobec osób starszych
AGE Platform Europe realizuje swoje cele strategiczne poprzez bieżące projekty oraz kampanie, a także dzięki współpracy międzynarodowej organizacji członkowskich i promowaniu dobrych praktyk. Członkostwo w AGE Platform jest otwarte dla organizacji non-profit – zarówno europejskich, krajowych, jak i regionalnych, które zajmują się osobami starszymi lub działają na ich rzecz.