Age of Empires III
Age of Empires III to trzecia odsłona serii gier strategicznych w czasie rzeczywistym, znanej jako Age of Empires. Została opracowana przez Ensemble Studios i wydana przez Microsoft 18 października 2005 roku.
W odróżnieniu od wcześniejszych części serii, grafika w tej grze jest trójwymiarowa i czerpie z doświadczeń studia zdobytych podczas produkcji Age of Mythology.
Fabuła gry koncentruje się na podbojach europejskich w Ameryce. Po raz pierwszy w serii broń palna jest dostępna przez cały czas, podczas gdy w poprzednich odsłonach można ją było odkryć dopiero pod koniec gry. Mimo to, gracze mają do dyspozycji wiele jednostek walczących przy użyciu broni białej.
Zmiany
W tej odsłonie wprowadzono szereg nowych elementów, takich jak faktorie handlowe, które umożliwiają kontrolowanie szlaków handlowych oraz zatrudnianie tubylców do walki.
Nowym elementem są także metropolie, czyli miasta macierzyste, z których można sprowadzać surowce, wojsko oraz ulepszenia w razie potrzeby.
W przeciwieństwie do wcześniejszych części gry, gracze zbierają trzy rodzaje zasobów: jedzenie, drewno i pieniądze, które zastępują złoto (w poprzednich odsłonach zbierano również kamień). Wieśniacy nie muszą już odnosić zdobytych zasobów do specjalnych budynków. Funkcja automatycznego budowania jednostek, znana z Age of Mythology: The Titans, również nie została wprowadzona.
Gracz ma do wyboru jedną z ośmiu nacji, takich jak: Hiszpanie, Brytyjczycy, Francuzi, Portugalczycy, Rosjanie, Turcy, Niemcy lub Holendrzy.
Dodatki
Age of Empires III: The WarChiefs to pierwszy dodatek do gry, który wprowadza trzy nowe nacje: Azteków, Siuksów oraz Irokezów. Rozbudowuje także kampanię dla jednego gracza, składającą się z dwóch aktów. Nacje europejskie zyskały dostęp do nowych jednostek, a także wprowadzono tryb rewolucji.
Age of Empires III: The Asian Dynasties to drugi oficjalny dodatek do Age of Empires III, który dodaje do rozgrywki narody azjatyckie: Japonię, Chiny i Indie.
Odbiór gry
Gra spotkała się z pozytywnymi opiniami krytyków, uzyskując średnią ocen wynoszącą 81/100 punktów według agregatora Metacritic oraz 82,38% według serwisu GameRankings.