Agaton (papież)

Agaton

Agaton (urodzony około 577 roku na Sycylije, zmarł 10 stycznia 681) był świętym w Kościele katolickim oraz prawosławnym, pełniącym funkcję 79. papieża od 27 czerwca 678 do 10 stycznia 681.

Życiorys

Agaton pochodził z zamożnej greckiej rodziny osiedlonej na Sycylii i był mnichem. Po śmierci rodziców postanowił podzielić ich majątek i wycofać się do klasztoru w Palermo.

Nawiązał relacje z biskupami angielskimi, wskazując na Irlandię jako ważny ośrodek kultury. Po jego konsekracji, cesarz Konstantyn IV zaprosił go do omówienia kwestii monoteletyzmu. Agaton z entuzjazmem przyjął zaproszenie, jednak wcześniej zorganizował cztery synody, w tym jeden w Hatfield pod przewodnictwem arcybiskupa Teodora oraz w Rzymie 27 marca 680, gdzie osobiście przewodniczył. Następnie zwołał Sobór konstantynopolitański III (680–681), który potępił monofizytyzm, co przyczyniło się do przywrócenia zasad soboru chalcedońskiego i zakończenia schizmy między Rzymem a Konstantynopolem. Papież zmarł w Rzymie w trakcie trwania soboru, jednak jego postanowienia zostały przyjęte.

27 marca 680 roku spotkał się z arcybiskupem Rawenny Teodorem na synodzie rzymskim. Udało mu się wynegocjować zakończenie autonomii Rawenny w zamian za konsekrację oraz wręczenie paliusza nowym arcybiskupom przez papieża. Z powodu trudnej sytuacji finansowej Kościoła w czasie jego pontyfikatu Agaton sam pełnił rolę skarbnika. Dzięki temu uzyskał od cesarza zgodę na zwolnienie z opłat dla egzarchy raweńskiego, w zamian za przywrócenie praktyki zatwierdzania papieża przez cesarza bizantyńskiego.

Otrzymał tytuł Taumaturga z uwagi na liczne cuda, które według Kościoła katolickiego miał dokonano; został kanonizowany. W chwili objęcia papieskiego tronu miał ponad 100 lat, co czyni go najstarszym wybranym papieżem w historii.

W Kościele katolickim jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dniu jego śmierci. Cerkiew prawosławna wspomina świętego papieża 20 lutego/5 marca, co w kalendarzu gregoriańskim oznacza 5 marca (w roku przestępnym 4 marca).

Zobacz też

  • kult świętych
  • modlitwa za wstawiennictwem świętego
  • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
  • święci prawosławni

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

Pope St. Agatho. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-10-02]. (ang.).