Agatokles z Samos
Agatokles z Samos był faworytem oraz ministrem Ptolemeusza IV, pełniącym funkcję koregenta Egiptu (wraz z Sosibiosem) w latach 204-203 p.n.e. W 203 p.n.e. objął samodzielne rządy jako regent.
Jego kariera rozpoczęła się za czasów Ptolemeusza III. Po śmierci tego władcy i koronacji młodego Ptolemeusza IV w 221 p.n.e., Agatokles, wspólnie z Sosibiosem, odegrał kluczową rolę w zarządzaniu państwem. Jego wpływy były częściowo wynikiem związku z siostrą, Agatokleą, która była kochanką króla. Od 215/14 r. p.n.e. pełnił zaszczytną rolę kapłana kultu Aleksandra Wielkiego. W początkowych miesiącach nowego panowania, obaj doradcy władcy przeprowadzili czystki na dworze, eliminując konkurencję.
Podczas IV wojny syryjskiej, gdy armia egipska w Syrii, dowodzona przez Teodotosa, przeszła na stronę Seleucydy Antiocha III, Agatokles i Sosibios postanowili na drastyczny krok – przeszkolili rdzennych Egipcjan do walki w szyku macedońskiej falangi. Ta decyzja przyczyniła się do zwycięstwa Egiptu pod Rafią w 217 p.n.e. oraz umożliwiła utrzymanie terytoriów Palestyny i Syrii.
Wraz z Sosibiosem, Agatokles zabił żonę Ptolemeusza IV, Arsinoe III, i sfałszował testament króla, dzięki czemu przejął faktyczną władzę w Egipcie. Małoletniego Ptolemeusza V powierzył opiece swojej siostry Agatoklei oraz matki Oinanty.
W 203 r. p.n.e. Agatokles został zamordowany wraz z rodziną.
Przypisy
Bibliografia
- Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka: Historia starożytnych Greków. T. 3: Okres hellenistyczny. Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN, 1992. ISBN 83-01-06653-9. Brak numerów stron w książce.
- Tomasz Grabowski: Ostatni triumf Ptolemeuszy. Czwarta wojna syryjska (221-217 p.n.e.). Kraków: Historia Iagiellonica, 2010. ISBN 978-83-62261-17-8. Brak numerów stron w książce.
- Anna Świderkówna: Hellada królów. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1967. Brak numerów stron w książce.