Agathidium plagiatum to gatunek chrząszcza należący do rodziny grzybinkowatych oraz podrodziny Leiodinae.
Po raz pierwszy gatunek ten został opisany w 1810 roku przez Leonarda Gyllenhaala, który nadał mu nazwę Anisotoma plagiata.
Charakterystyka
Jest to chrząszcz o długości ciała wynoszącej od 2,5 do 2,9 mm, charakteryzujący się mocno wysklepionym, błyszczącym ciałem w kolorze czarnym, z czerwonobrunatnymi brzegami przedplecza oraz smugami na pokrywach, a także czerwonawoczarnym odwłokiem. Wierzch ciała jest gładki, bez mikrorzeźby. Głowa ma czoło, które jest stosunkowo rzadko i delikatnie punktowane, z niezbyt wyraźnym podziałem na nadustek oraz ciemię, które jest oddzielone wyraźną bruzdą. Skronie są krótkie, ale dobrze widoczne, osiągające długość od 1/5 do ¼ długości oka. Czułki mają trzeci człon tak długi jak dwa następne razem, a ostatni człon jest dwukrotnie krótszy od poprzedniego. Przedplecze ma owalny kształt. Pokrywy są niemal tak długie jak szerokie, posiadają proste kąty przednie oraz dobrze wykształcone bruzdki przyszwowe, które osiągają połowę ich długości. U samca zapiersie ma jasno owłosioną, głęboką jamkę. Samiec ma także stopy przedniej i środkowej pary pięcioczłonowe i rozszerzone, natomiast stopa tylnej pary jest czteroczłonowa. U samicy stopy przedniej pary są pięcioczłonowe, a pozostałe pary są czteroczłonowe.
Występowanie
Ten owad o typie borealno-górskim preferuje głównie buczyny. Można go znaleźć pod odstającą korą, w murszejącym drewnie oraz w ściółce pod przegrzybiałym listowiem.
Jest to gatunek palearktyczny, występujący w takich krajach jak Hiszpania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Włochy, Szwecja, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia, Mołdawia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra oraz na Kaukazie. W Polsce znany jest z regionów takich jak Sudety, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Tatry, Pieniny, Beskidy Wschodnie, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, Puszcza Białowieska oraz okolice Białegostoku. Na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” figuruje jako gatunek narażony na wymarcie (VU).
Przypisy