Agathidium bohemicum

Agathidium bohemicum to gatunek chrząszcza należący do rodziny grzybinkowatych oraz podrodziny Leiodinae.

Po raz pierwszy opisany został w 1884 roku przez Edmunda Reittera. W obrębie tego gatunku wyróżnia się trzy podgatunki:

Agathidium bohemicum bohemicum Reitter, 1884

Agathidium bohemicum heyrovskyi Hlisnikovsky, 1964

Agathidium bohemicum rosai Angelini et De Marzo, 1985

Chrząszcz ten ma długość ciała wynoszącą od 2,4 do 4 mm, jest wysklepiony, a jego wierzch jest ubarwiony czarnobrunatnie i błyszcząco, natomiast spód jest czerwonobrunatny, z mikrorzeźbą na odwłoku. Głowa charakteryzuje się czołem, które nie jest oddzielone od nadustka, a jej punktowanie jest bardzo delikatne i składa się z dwóch typów punktów. W widoku grzbietowym skronie są nieobecne, a oczy są bardzo wąskie, mniejsze niż połowa ich długości. Czułki mają trzeci człon ponad dwukrotnie dłuższy od poprzedniego, a jego długość odpowiada długości członów od czwartego do szóstego razem, przy czym człon ostatni jest dwukrotnie dłuższy od przedostatniego. Przedplecze ma owalny kształt z łukowatymi brzegami bocznymi i jest pokryte punktami różnej wielkości. Pokrywy mają jajowaty kształt z szeroko zaokrąglonymi barkami, a ich powierzchnia jest całkowicie wolna od bruzdek przyszowych, z punktami dwóch rozmiarów – większe są większe niż na przedpleczu, a mniejsze występują w niewielkiej liczbie. Samce mają porośniętą szczecinkami jamkę na zapiersiu. Odnóża samca wyróżniają się przednią parą z pięcioczłonowymi, rozszerzonymi stopami, środkową parą z rozszerzonym pierwszym członem pięcioczłonowych stóp oraz tylną parą z ostrym ząbkiem na końcach ud i czteroczłonowymi stopami. U samic stopy pierwszej pary są pięcioczłonowe, natomiast pozostałe pary mają czteroczłonowe stopy.

Jest to owad górski, który zasiedla ściółkę bukową oraz próchniejące drzewa. Można go również spotkać w napływkach wzdłuż brzegu cieków wodnych.

Gatunek ten występuje w strefie palearktycznej, w Europie. Podgatunek nominatywny jest znany z krajów takich jak Niemcy, Austria, Włochy, Czechy, Słowacja, Węgry, Białoruś, Ukraina, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia oraz Czarnogóra. Biorąc pod uwagę jego obecność w czeskich Sudetach i słowackich Beskidach, istnieje możliwość jego występowania również w Polsce. Pozostałe podgatunki są endemitami północnych Włoch.

== Przypisy ==