Agata Maria Szymczewska
Agata Maria Szymczewska (urodzona 7 października 1985 w Gdańsku) jest polską skrzypaczką i kameralistką, pedagogiem, a także doktorem habilitowanym sztuki. Aktualnie pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest zwyciężczynią XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, laureatką Paszportu „Polityki” oraz zdobywczynią czterech Nagród Muzycznych „Fryderyków”. Dodatkowo jest prymariuszką kwartetu smyczkowego Szymanowski Quartet oraz prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Życiorys
Agata pochodzi z Koszalina na Pomorzu, z rodziny nauczycieli muzyki. Jest córką pianistów Tomasza i Katarzyny. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie pod okiem Danuty Kaluty-Jakubowskiej oraz prof. Krystyny Jureckiej. Następnie kontynuowała studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu u prof. Bartosza Bryły, a od 2004 r. w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna.
W 2005 roku, na zaproszenie japońskiego maestro Seiji Ozawy, objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry podczas trasy koncertowej w Japonii i Chinach. Brała udział w prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracowała z takimi artystami jak Pamela Frank, Nobuko Imai czy Robert Mann.
W 2006 roku, mając zaledwie 21 lat, zdobyła I nagrodę, Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, co otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery. W tym samym roku otrzymała również nagrody: Paszport „Polityki”, Nagrodę TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz „Fryderyka” za Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Mieczysława Karłowicza z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, zdobyło „Fryderyka” w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008.
W lutym 2009 roku wystąpiła z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim, wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę jej urodzin, co zaowocowało nagraniem płyty CD dla Deutsche Grammophon. W październiku tego samego roku zadebiutowała w Wigmore Hall w Londynie, co przyniosło jej zaproszenie do występu z London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall. Angielskie czasopismo „The Times” pisało o niej wówczas:
W tym roku zdobyła również nagrodę „London Music Masters 2009”.
W 2010 roku występowała na koncertach kameralnych z Gidonem Kremerem i Franzem Helmersonem na festiwalu „Chamber Music connects the World” w Kronbergu. W październiku tego samego roku rozpoczęła pracę jako asystentka na Akademii Muzycznej w Poznaniu, a równocześnie wydała płytę z koncertami skrzypcowymi Maxa Brucha, Felixa Mendelsohna-Bartoldy’ego oraz „Legendą” Henryka Wieniawskiego, wydaną przez Universal Music Polska.
W sierpniu 2011 roku wystąpiła z Marthą Argerich, wykonując „Kwintet fortepianowy” Juliusza Zarębskiego podczas nocnego koncertu na VII Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa” w Warszawie, który został zarejestrowany na płycie DVD. W październiku tego samego roku grała w Warszawie z Jurijem Baszmietem oraz orkiestrą Moscow Soloists, wykonując „Symfonię koncertującą” Mozarta w ramach światowej trasy koncertowej orkiestry z okazji dwudziestolecia jej istnienia.
Od sezonu 2014/2015 jest członkiem zespołu Szymanowski Quartet, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych kwartetów smyczkowych na świecie.
We wrześniu 2016 roku zadebiutowała z nową płytą pt. Modern Soul, zawierającą Sonaty autorstwa młodych polskich kompozytorów: Ignacego Zalewskiego, Marcina Markowicza, Mikołaja Majkusiaka i Aleksandra Nowaka, na której wystąpiła z pianistami Grzegorzem Skrobińskim i Markiem Brachą, gitarzystą Łukaszem Kuropaczewskim oraz akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem.
W 2022 roku została laureatką nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku”, przyznanej za działalność edukacyjną i popularyzatorską, a także za przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego oraz pełnienie roli ambasadorki XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Od czerwca 2023 roku jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Koncertowała w wielu renomowanych salach Europy, takich jak Théâtre des Champs Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie oraz Teatrze Bolszoj w Moskwie, a także w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Kanadzie i Izraelu. Występowała pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak Krzysztof Penderecki, Andrzej Boreyko, Maksim Wiengierow, Sir Neville Marriner, John Axelrod i wielu innych. Grała z wieloma renomowanymi orkiestrami, w tym z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Istanbul State Symphony Orchestra, China National Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin oraz Sinfonieorchester St. Gallen.
Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hanowerze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u artystów takich jak Pamela Frank, Kōichirō Harada, Nobuko Imai czy Seiji Ozawa. W swoim dorobku ma również wiele nagród, w tym I nagrodę na Internationaler Violinwettbewerb „Zell an der Pram” w Austrii oraz Gundlach Musikpreis w Hanowerze.
Warto dodać, że grała na skrzypcach Antonia Stradivariusa (Cremona, ok. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów, użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben, a następnie na skrzypcach Nicolò Gagliano z 1755 roku, dzięki uprzejmości prof. Anne-Sophie Mutter. Impresariat artystki sprawuje Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Działalność pedagogiczna
W 2010 roku rozpoczęła pracę jako pedagog, pełniąc funkcję asystentki na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2012–2013 była także nauczycielką skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, znanym jako „Szkoła Talentów”.
W październiku 2016 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną, początkowo jako asystentka na Katedrze instrumentów smyczkowych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a od 2018 roku jako adiunkt, prowadząc wykłady z kameralistyki oraz skrzypiec. W 2018 roku uzyskała stopień Doktora sztuk muzycznych po obronie pracy doktorskiej dotyczącej bogactwa sonorystycznego polskiej sonaty skrzypcowej XXI wieku. W 2020 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego po przedstawieniu pracy na temat wybranej literatury kameralnej XX wieku.
Prowadzi warsztaty dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz lekcje pokazowe w akademiach muzycznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Współpracuje z Zimową Akademią Muzyki w Lusławicach, Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Morningside Music Bridge w Stanach Zjednoczonych.
Dyskografia
== Repertuar ==
W swoim podstawowym repertuarze artystka wykonuje utwory wielu kompozytorów.
Odznaczenia
W 2007 roku została uhonorowana Medalem Młodej Sztuki w kategorii muzyka poważna, przyznawanym od 1974 roku przez redakcję Głosu Wielkopolskiego.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Dr hab. Agata Szymczewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-07-02].
Agata Szymczewska [online], beethoven.org.pl [dostęp 2021-01-17].
Wojciech W. Sitarz, Zmarnowane talenty nieszczęśliwych ludzi – rozmowa z Agatą Szymczewską [online], wojciechsitarz.wordpress.com, 19 lutego 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-04-29].
Martyna M. Pietras, „Pracuję na swoją markę”. Wywiad z Agatą Szymczewską [online], meakultura.pl, 25 stycznia 2013 [zarchiwizowane z adresu 2016-04-16].
Magdalena M. Ciesielska, Agata Szymczewska – dobrze znać swoje supermoce (wywiad z artystką) [online], poznanskiprestiz.pl, grudzień 2020 [zarchiwizowane z adresu 2021-01-28].
Agata Szymczewska w bazie Discogs.com (ang.).
Agata Szymczewska (Discography) [online], allmusic.com [dostęp 2017-05-29] (ang.).
Agata Szymczewska (ang.) w bazie MusicBrainz.
Agata Szymczewska (ang.) w bazie Rate Your Music.
Agata Szymczewska (ang.) w bazie Musixmatch.
Agata Szymczewska w bazie YouTube.
Wiosenna Akademia Muzyki 2020 – Agata Szymczewska: „Skrzypek sam w domu, czyli jak ćwiczyć skutecznie i w pełni samodzielnie” (wykład internetowy), [w:] Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego [online], youtube.com, 15 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-02].
Scena klasyczna Agata Szymczewska, [w:] Telewizja Polska [online], vod.tvp.pl [dostęp 2021-01-18].
Agata Szymczewska w bazie IMDb (ang.).