Agata Mróz-Olszewska

Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu) była polską siatkarką, która reprezentowała Polskę 138 razy w latach 2003–2006. W ciągu swojej kariery zdobyła złote medale na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005 roku.

== Życiorys ==

=== Życie prywatne ===

Agata urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej, a dzieciństwo oraz młodość spędziła w Tarnowie, gdzie mieszkała przy ulicy Grottgera. Tam również rozpoczęła swoją przygodę z siatkówką. Pochodziła z rodziny sportowej; jej rodzice, Ryszard i Lucyna, uprawiali sport w młodości, a siostra Katarzyna była zawodową siatkarką, podczas gdy brat Paweł uprawiał koszykówkę.

W 2005 roku wzięła udział w sesji zdjęciowej do grudniowego wydania magazynu „CKM”.

9 czerwca 2007 roku poślubiła Jacka Olszewskiego, którego poznała w Szczyrku. 12 stycznia 2008 ogłosiła, że jest w ciąży. Lekarze zalecili jej przerwanie ciąży, jednak Agata postanowiła nie poddawać się. 4 kwietnia 2008 roku urodziła córkę Lilianę przez cesarskie cięcie, która była wcześniakiem. Liliana Olszewska obecnie gra w siatkówkę w rezerwach MKS Energa Kalisz.

22 maja 2008 roku przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zmarła 14 dni po przeszczepie na skutek posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Została pochowana 9 czerwca 2008 roku (w 1. rocznicę ślubu) na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu, a jej ciało zostało skremowane.

=== Kariera ===

Karierę siatkarską zaczynała w klubie Tarnovia, gdzie jej pierwszą trenerką była Małgorzata Podstawska. Uczyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu. W trzeciej klasie liceum ogólnokształcącego zdobyła pierwszy ważny sukces, będąc kapitanem reprezentacji Polski kadetek, która wywalczyła złoty medal w Gdańsku. Wiosną 2000 roku przerwała treningi z powodu pierwszych objawów białaczki. Po ukończeniu trzeciej klasy w LO przy SMS wróciła do Tarnowa, gdzie skończyła I LO im. Kazimierza Brodzińskiego.

Po dłuższej przerwie, zainspirowana przez ojca, podjęła treningi w drużynie serii B polskich kobiecych rozgrywek siatkarskich, akademickiej drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam otrzymała swoje pierwsze powołanie do kadry seniorskiej, co wzbudziło duże zainteresowanie, biorąc pod uwagę, że była jeszcze mało znana, mimo licznych sukcesów juniorskich. Jej występ w reprezentacji, gdzie była jednym z kluczowych zawodników podczas zwycięskich Mistrzostw Europy w 2003 roku, przyciągnął uwagę wielu czołowych klubów. Agata zdecydowała się na grę w BKS Stal Bielsko-Biała, z którą zdobyła mistrzostwo Polski w 2004 roku oraz Puchar Polski w 2004 i 2006 roku. W 2005 roku ponownie zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy. Od 2006 roku występowała w hiszpańskim zespole Gruppo Murcia 2002, z którym zdobyła mistrzostwo i Puchar Hiszpanii w 2007 roku. W tym samym roku, z powodu problemów zdrowotnych (mielodysplazja szpiku), zakończyła swoją karierę sportową.

=== Kluby ===

=== Sukcesy klubowe ===

Puchar Polski:

  • 2004
  • 2006

Mistrzostwo Polski:

  • 2004

Superpuchar Hiszpanii:

  • 2006

Puchar Hiszpanii:

  • 2007

Puchar Top Teams:

  • 2007

Mistrzostwo Hiszpanii:

  • 2007

=== Sukcesy reprezentacyjne ===

Mistrzostwa Europy Kadetek:

  • 1999 (kapitan reprezentacji)

Mistrzostwa Europy Juniorek:

  • 2000

Mistrzostwa Europy:

  • 2003, 2005

== Odznaczenia, uhonorowanie, upamiętnienie ==

22 listopada 2005 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi za „wybitne zasługi dla rozwoju sportu”. Pośmiertnie, prezydent Lech Kaczyński nadał jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne osiągnięcia sportowe i heroiczną postawę w walce z nieuleczalną chorobą”, jednak mąż Agaty, Jacek Olszewski, odmówił przyjęcia tego odznaczenia. Podczas ceremonii pogrzebowej 9 czerwca 2008 roku w Tarnowie, podkreślił, że nie chciałby, aby uroczystość miała charakter polityczny, a według niego to lekarze, którzy opiekowali się Agatą, powinni zostać uhonorowani.

W 2008 roku, dzięki głosom kibiców, otrzymała nagrodę Siatkarski Plus w kategorii Osobowość polskiej siatkówki 2007 roku.

W czerwcu 2009 roku halę sportową w Kole nazwano jej imieniem. Jej nazwisko nosi również hala widowiskowo-sportowa w Dąbrowie Tarnowskiej oraz obiekt w Brzostku, który został otwarty w 2014 roku. Agata stała się również patronką szkół publicznych, w tym gimnazjów w Średniem Dużem oraz Bobolicach (woj. zachodniopomorskie). Po reformie edukacji została patronką szkół podstawowych w Niemczu (woj. kujawsko-pomorskie), Lgocie Górnej w gminie Koziegłowy (woj. śląskie) oraz Szkoły Podstawowej Nr 22 w Sosnowcu (od 29 maja 2014 roku). Od października 2016 roku jej imię nosi Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku. Ulicę w Biłgoraju nazwano na jej cześć, a od jesieni 2021 roku jest patronką ulicy prowadzącej do kompleksu sportowego w tarnowskiej dzielnicy Mościce.

11 maja 2012 roku miała miejsce premiera filmu biograficznego Nad życie, inspirowanego życiem Agaty i jej walką z chorobą, w której główną rolę zagrała Olga Bołądź.

Agata Mróz-Olszewska jest również kandydatką do beatyfikacji.

W 2021 roku została uhonorowana miejscem w drużynie 15-lecia Ligi Siatkówki Kobiet.

=== Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej ===

Pod koniec 2009 roku odbył się Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, w którym wzięły udział zarówno polskie, jak i zagraniczne drużyny, w tym zawodniczki ówczesnego mistrza Polski MKS Muszynianki Muszyna, wicemistrza i zdobywcy Pucharu Polski BKS Aluprof Bielsko-Biała oraz zespoły ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji) i Palma Volley Mallorca (wicemistrz Hiszpanii). Patronat nad tym wydarzeniem objęły trzy prezydentowe – Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska oraz Danuta Wałęsa.

Od 17 do 19 września 2010 roku w Spodku odbyła się druga edycja Memoriału, w której uczestniczyły narodowe reprezentacje kobiet z Czech, Chorwacji, Serbii i Polski. Zawody, które odbyły się pod patronatem Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, rozgrywano o puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. O oprawę artystyczną zadbali m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Feel, Kabaret Rak oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W wydarzeniu wzięły również udział fundacje, takie jak Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej, Fundacja „Iskierka” oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

W 2016 roku odbyła się kolejna edycja Memoriału.

== Filmografia ==

Lekcja Agaty

Nad życie (2012)

== Przypisy ==