Agata Marczok-Kryszak to polska piosenkarka, kompozytorka, instrumentalistka oraz autorka tekstów, najbardziej znana z hitu „Krótko żyją motyle”, który w 1987 roku zajął pierwsze miejsce na liście przebojów radiowej „Jedynki”. W drugiej połowie lat 80. jej popularnością cieszyły się także utwory „Szkoda gadać” oraz „Można liczyć gwiazdy”, który pochodzi z serialu dla młodzieży Banda Rudego Pająka (1988) w reżyserii Stanisława Jędryki.
Życiorys
Wczesne lata
Agata urodziła się i dorastała w Chorzowie. Już w wieku sześciu lat występowała w zespole „Kurtynki” na scenach oraz w studiu nagraniowym mieszczącym się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Kształciła się w klasie skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, którą ukończyła w 1988 roku na wydziale wokalnym.
Kariera
W 1984 roku zadebiutowała na profesjonalnej scenie podczas jubileuszowego XX Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W latach 1984–1988 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod kierownictwem artystycznym Jerzego Miliana. Koncertowała oraz nagrywała dla radiów, telewizji i studiów w Katowicach, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie.
W 1985 roku na XXI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze zdobyła trzecie miejsce, co zostało nagrodzone Brązowym Samowarem, a na XIX Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymała Srebrny Pierścień.
W 1986 roku na XX jubileuszowym Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu po raz drugi została odznaczona Srebrnym Pierścieniem.
W 1987 roku na Festiwalu Midnight Sun Song w Lahti (Finlandia) uzyskała Nagrodę F.I.D.O.F. w kategorii „The Young Talented Artist” i wystąpiła na Festival di Tumba w Curaçao. W latach 1987–1988 współpracowała z grupą Super Box. Od 1988 roku koncertuje, nagrywa i bierze udział w programach telewizyjnych w Europie.
Na stałe osiedliła się w Gudensbergu w Hesji, gdzie w 2002 roku razem z mężem Fabianem Marczokiem założyła niemiecko-polski zespół rockowy Different Sides. Poza muzyką zajmuje się również malarstwem.
Przypisy
Bibliografia
Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej Rock’n’roll 1959-1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995. ISBN 83-85335-25-0.