Agata Kołodziejczyk

Agata Maria Kołodziejczyk

Agata Maria Kołodziejczyk, z domu Wszołek, urodziła się 18 marca 1981 roku w Krakowie. Jest polską neurobiolożką oraz astrobiolożką, a także założycielką polskich laboratoriów do symulacji analogowych misji kosmicznych. Dodatkowo, angażuje się w działalność społeczną jako aktywistka.

Życiorys

Agata Kołodziejczyk ukończyła studia z zakresu biologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2005 roku. W 2011 roku uzyskała stopień doktora w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Sztokholmskiego, gdzie obroniła pracę pt. Chemical circuitry in the visual system of the fruitfly, Drosophila melanogaster. Od 2022 roku pełni funkcję adiunkta w Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz jest opiekunem naukowym studenckiego koła AstroBio AGH.

Specjalizuje się w neurobiologii oraz astrobiologii. Interesują ją m.in. wpływy światła gwiazd na organizmy żywe, rozwój bioreaktorów opartych na symbiotycznych mikroorganizmach, takich jak bakterie i grzyby, oraz adaptacja organizmów do ekstremalnych warunków środowiskowych. Od 2016 roku prowadzi międzynarodowe szkolenia z zakresu bioastronautyki w własnej firmie AATC – Analog Astronaut Training Center. Szkolenia te mają formę jednotygodniowych symulacji edukacyjnych i naukowych misji księżycowych i marsjańskich, a także misji stratosferycznych i podwodnych.

W latach 2015–2017 była ekspertką w Advanced Concept Team Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie opracowała biomimetyczne rozwiązanie, które pozwoliło na zmniejszenie masy oraz kosztów wyniesienia na orbitę wielomodułowych teleskopów orbitalnych.

Na jej inicjatywę powstały pierwsze w Polsce analogowe bazy kosmiczne do przeprowadzania symulacji misji pozaziemskich. Realizowała projekty w Pile oraz dwa kolejne w Rzepienniku. Obecnie jest właścicielką dwóch laboratoriów badawczych, aktywistką społeczną oraz popularyzatorką idei New Space.

Pełni także rolę przewodniczącej rady doradczej UNIVERSEH – Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego oraz jest członkinią rady naukowej Centrum Technologii Kosmicznych AGH, Stowarzyszenia Astronomia Nova i World Research Centre. Dodatkowo, należy do grupy eksperckiej Space Habitats międzynarodowej organizacji astronautycznej IAF oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris. Jest dyrektorką projektów naukowych w AATC.

Jej rodzice, Magdalena i Bogdan Wszołkowie, są astronomami i stworzyli w Rzepienniku Biskupim największe w Polsce prywatne obserwatorium astronomiczne. Ma siostrę Agnieszkę, która również jest astronomem, oraz brata Kamila, który jest inżynierem. Jeszcze w trakcie studiów w Krakowie wyszła za mąż za informatyka Pawła Kołodziejczyka, którego poznała podczas działalności w Orkiestrze Reprezentacyjnej AGH. Ma czworo dzieci.

Nagrody i wyróżnienia

Agata Kołodziejczyk została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Nagrodą im. Artura Rojszczaka w 2013 roku oraz złotym Medalem Fromborskim w 2018 roku. W 2017 roku była nominowana do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów”, który przyznawany jest najbardziej wpływowym kobietom w Polsce. W 2022 roku znalazła się na liście kobiet Forbes oraz została nominowana do nagrody ONZ.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Wywiad dla Wysokich Obcasów