Agata Grenda

Agata Grenda (urodzona w 1976 roku w Kaliszu) jest polską menadżerką kultury, dyplomatką oraz przedsiębiorczynią. Jej obszary specjalizacji obejmują projekty międzynarodowe, dyplomację publiczną oraz współpracę kultury z biznesem. Od września 2021 roku pełni funkcję dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Życiorys

Wykształcenie

Agata Grenda jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu. W 2000 roku ukończyła studia z zakresu filologii polskiej (specjalność dziennikarska) na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodatkowo zdobyła dyplom z psychologii w marketingu i zarządzaniu na studiach podyplomowych na Wydziale Nauk Społecznych – Instytucie Psychologii tego samego uniwersytetu.

Kariera zawodowa

Po ukończeniu studiów, Agata Grenda pracowała w Fundacji Vox-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej jako menadżerka projektów oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie pełniła funkcję kierowniczki impresariatu.

W latach 2006-2011 była wicekonsulem oraz wicedyrektorką w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, gdzie odpowiadała również za program sztuk performatywnych. W ramach jej działań powstały m.in. takie projekty jak: produkcja broadwayowskiego spektaklu „Irena’s Vow” w reżyserii Michaela Parvy w Walter Kerr Theater, prezentacja pierwszej polskiej produkcji w historii Lincoln Center Festival – „Kalkwerku” w reżyserii Krystiana Lupy, organizacja Roku Jerzego Grotowskiego w Nowym Jorku (z prof. Richardem Schechnerem z New York University jako kuratorem) oraz festiwalu nowej polskiej dramaturgii „Made in Poland” w 59E59 Theater na Manhattanie.

Od września 2011 roku do września 2015 roku była dyrektorką Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. W tym czasie zainicjowała projekt „Wielkopolska: Rewolucje” (2012-2014, III edycje), współpracując z kuratorką Agatą Siwiak. Projekt został uznany za jedno z najlepszych przedsięwzięć kultury partycypacyjnej w Polsce w ostatnich latach (Roman Pawłowski, Krytyka Polityczna). Kuratorka oraz czterech artystów biorących udział w projekcie zostali nominowani do Paszportów Polityki w 2013 roku.

W latach 2013-2014 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego z ramienia Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Od października 2015 do lutego 2017 roku była konsulem oraz dyrektorką Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Po wyborach w 2015 roku, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość, została odwołana z tego stanowiska przez Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W obronie jej pracy wystosowano oficjalne pismo do polskiego MSZ, podpisane przez czołowych nowojorskich menadżerów kultury, dyrektorów instytucji oraz przedstawicieli uczelni.

Od kwietnia 2017 roku do sierpnia 2021 roku prowadziła własną firmę Grenda. Produkcja Kultury, która wspierała instytucje kultury, uczelnie, samorządy oraz organizacje zajmujące się kulturą, edukacją i rozrywką. Organizowała i prowadziła warsztaty dotyczące komunikacji, networkingu, budowania publiczności oraz współpracy międzynarodowej. Współpracowała z takimi instytucjami jak Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Estrada Poznańska, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, Urząd Miasta Poznania, FANDOM, Ceramiką Tubądzin oraz Agencją V5 Group.

Od września 2021 roku sprawuje funkcję dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Jest także współproducentką spektaklu muzycznego „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

Życie prywatne

Agata Grenda jest certyfikowaną nauczycielką jogi power vinyasa.

Przypisy