Agata Martyna Diduszko-Zyglewska
Agata Martyna Diduszko-Zyglewska (urodzona 25 listopada 1975 roku w Warszawie) to polska dziennikarka, publicystka, działaczka społeczna oraz animatorka kultury. Od 2018 roku pełni funkcję radnej Warszawy, a także przewodniczyła komisji kultury i promocji w radzie miasta do stycznia 2021, po czym objęła stanowisko wiceprzewodniczącej.
Autorka lewicowych publikacji dotyczących praw kobiet, relacji między państwem a Kościołem, a także tematów związanych z kulturą, edukacją i kwestiami społecznymi. Jest twórczynią i prowadzącą program satyryczny Przy Kawie o Sprawie. Współtworzyła również „Mapę kościelnej pedofilii i przemocy seksualnej w Polsce”, która dokumentuje przypadki molestowania seksualnego w polskim Kościele katolickim. W dniu 20 lutego 2019 roku, wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus i prawniczką Anną Frankowską, przekazała papieżowi Franciszkowi „Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” podczas audiencji generalnej w Rzymie.
Życiorys
Ukończyła studia z zakresu anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademię Praktyk Teatralnych OPT Gardzienice. Dodatkowo studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Od 2012 roku jest członkinią zespołu „Krytyki Politycznej” i autorką artykułów publikowanych w tym piśmie. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” oraz portalem Vogue.pl. Regularnie komentuje bieżące wydarzenia polityczne w radiu Tok FM, Radiu Dla Ciebie oraz w telewizjach TVN24, Polsat News i Superstacja.
Jest współautorką dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, który został przyjęty przez Radę m.st. Warszawy w 2012 roku i realizowany jako oficjalna polityka kulturalna miasta. W latach 2007–2014 była członkinią Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury (w niektórych latach jako członkini lub przewodnicząca prezydium), a w latach 2012–2018 była członkinią miejskiego zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie.
Od 2016 roku jest członkinią zespołu programowego warszawskiego Kongresu Kultury oraz Forum Przyszłości Kultury. W latach 2015–2018 była członkinią inicjatywy pomagającej uchodźcom Chlebem i Solą. W latach 2018–2019 współpracowała z Fundacją Nie Lękajcie Się. Razem z Joanną Scheuring-Wielgus stworzyła mapę kościelnej pedofilii w Polsce, którą nieustannie aktualizuje, oraz raport dotyczący tuszowania przypadków pedofilii przez polskich biskupów.
W październiku 2018 roku z listy Koalicji Obywatelskiej zdobyła mandat radnej m.st. Warszawy. W Radzie objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta. W październiku 2019 roku weszła w skład Warszawskiej Rady Kobiet przy Prezydencie m.st. Warszawy. W tym samym roku została również członkinią Rady Kongresu Kobiet.
Od 2020 roku prowadzi w Radiu Kapitał audycję Womensplaining, w której razem z dr hab. Elżbietą Korolczuk omawia kwestie związane z kobietami. W październiku 2020 roku dołączyła do partii Wiosna (zachowując członkostwo w klubie radnych KO), a po jej rozwiązaniu, od czerwca 2021 roku związana jest z Nową Lewicą.
Od lutego 2021 roku do sierpnia 2022 pełniła rolę stałej felietonistki w Halo.Radia.
W 2023 roku kandydowała w wyborach do Sejmu z listy Nowej Lewicy, zdobywając 27 088 głosów, jednak nie uzyskała mandatu. W 2024 roku ponownie zdobyła mandat do Rady m.st. Warszawy, startując z ramienia Lewicy. W tym samym roku bezskutecznie ubiegała się o mandat w Parlamencie Europejskim, otrzymując 17 311 głosów.
Od maja 2024 roku pełni funkcję doradczyni w gabinecie politycznym minister kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Wróblewskiej.
Życie prywatne
Jest żoną Wojciecha Diduszki. W 2018 roku dokonała apostazji i identyfikuje się jako ateistka.
Książki
- 2015: Szwecja czyta. Polska czyta (współautorka Katarzyna Tubylewicz)
- 2019: Krucjata polska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2019 (w sondzie czytelników portalu Lewica.pl uznana za Najlepszą Lewicową Książkę Roku 2019)
Wyróżnienia
W 2018 roku znalazła się na liście 50 Śmiałych 2018 Roku „Wysokich Obcasów” oraz była nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2018.
W marcu 2019 roku została nominowana do Nagrody „Okulary Równości” przez Fundację Izabeli Jarugi-Nowackiej w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci.
Wraz z Joanną Scheuring-Wielgus znalazła się na liście „Kobiety Roku 2020” Forbes Women za działania związane z informowaniem o molestowaniu seksualnym dzieci w Kościele katolickim w Polsce oraz za promowanie świeckiego państwa. W uzasadnieniu podkreślono: „To dzięki ich determinacji ofiary zyskały głos, a Polacy uczestniczą w wielkiej zbiorowej lekcji etyki”.
W 2020 roku otrzymała tytuł Ateistki Roku przyznawany przez Fundację im. Kazimierza Łyszczyńskiego.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Zbiór publikacji.
Agata Diduszko-Zyglewska. Katalog Biblioteki Narodowej.
Agata Diduszko-Zyglewska – strona prywatna.